Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník„Je s podivem, že vlk klidně projde po zápraží a zardousí ovci u obydleného domu,“ připomíná jeden z případů, kdy vlk trhal ovci jen 15 metrů od oken, za nimž chovatel spal. „Je otázkou, zda takovýto predátoři patří do osídlené kulturní krajiny jako je ta naše. Jsem přesvědčen, že by jejich stavy měly být regulovány,“ má jasno Karel Rejchrt, který nesdílí nadšení z návrat vlků. „Ten vzdálený pohled na přírodu z dvanáctého patra městského věžáku je určitě jiný než ten náš. Kdyby možná milovníci vlků bydleli tady a chovali ovce, tak by určitě tak nadšení nebyli,“ nabízí pohled na vlka optikou místních obyvatel. „Obávám se, že pokud to takhle půjde dál, že za několik let chovatelství úplně zmizí. Dříve v podstatě každý druhý něco choval, ale kvůli různým zákonům a nařízením jich razantně na venkově ubylo. Ty ovce mají mnozí v podstatě jako členy rodiny a pokud jim je budou vlci rdousit, tak s tím raději skončí,“ obává se černého scénáře.

Božanov
Posilující vrt má podpořit zdroj vody, aby Božanov opět "nevycucli" rekreanti

Proto byl Karel Rejchrt jedním ze čtyř starostů (dalšími byli zástupci Heřmánkovic, Martínkovic a Šonova u Broumova), kteří vloni požádali Správu CHKO Broumovsko, aby v zájmu prevence škod přijala taková opatření, jimiž by vlku obecnému dali přes drápy. Žádost o odstranění vlka si ale ze spleti paragrafů cestu nenašel. „Připadá mi to, že si z nás dělají srandu, když od nás chtějí, abychom přesně identifikovali konkrétního vlka, nejlépe doložením jeho DNA,“ říká starosta, že ochránci přírody mají v ruce silnější trumfy a vyrukovali prakticky s nesplnitelnou důkazní tíhou, kterou měli žadatelé zajistit. To, že Správa CHKO Broumovsko chtěla v doplnění žádosti přesnou identifikaci jedince, který by měl být z přírody odstraněn, a předložit důkazy např. ve formě DNA nebo fotografie, považují starostové za nesmyslně obstrukční jednání.

Armáda pomáhá i s testováním. Mobilní odběrový tým například přijel na dobrovolné testování do Malých Svatoňovic.
Vojáci pomůžou v kraji i dál. V pondělní otevření věří skiareály

„Nyní vzniká komise Rady Královéhradeckého kraje, která se problematikou výskytu vlka v regionu bude aktivně zabývat. Chceme najít způsoby, jak zabránit škodám v souladu s právní ochranou, již vlci jako zvláště chránění živočichové mají,“ dodává Karel Rejchrt, který v komisi bude zastupovat Dobrovolný svazek obcí Broumovska.