Vytrvalý déšť, který v noci na pátek a během včerejšího dne plnil koryta řek, zvedl Metuji v Novém Městě k prvnímu stupni povodňové aktivity (110 cm) už ve čtyři hodiny ráno, kdy bylo naměřeno 122 centimetrů. Řeka stoupala až překvapivě rychle. Největší vzestup zaznamenala měřicí stanice v Krčíně mezi pátou a sedmou hodinou, kdy hladina stoupla za 120 minut ze 126 na 169 centimetrů a průtok 45,9 m³ na chvíli poslal Metuji do druhého stupně.
Po ranním poklesu před polednem neutuchávající déšť opět hladinu zvedl do II. stupně.


„Máme v terénu hlídky vodohospodářů, kteří monitorují tok. Zatím nic závažného se řešit nemuselo, jen u elektrárny v Krčíně hasiči odstraňovali překážku v toku,“ informoval nás včera po poledni starosta Nového Města nad Metují Petr Hable, který navzdory neustávajícímu dešti věřil, že se naplní optimistická prognóza, pršet přestane a Metuje do III. stupně ohrožení nestoupne.

Stěnavu na svém horním toku v Meziměstí vyhnal déšť do prvního povodňového stupně včera ráno v sedm hodin. Přestože v odpoledních hodinách déšť pomalu slábl hladina Stěnavy po centimetrech nezadržitelně stoupala a ve 14 hodin se přehoupla do druhého pohotovostního stavu. Jak nám sdělil místostarosta Pavel Hečko, tak v první polovině pátečního dne problémy nebyly ani na Ruprechtickém či Vižňovském potoce, které jsou přítoky Stěnavy. „Tyto přítoky se naštěstí zatím drží v korytech,“ řekl nám včera krátce po poledni místostarosta Meziměstí, a dodal, že stav na tocích monitorují hlídky.


To na dolním toku Stěnavy, kde řeka opět opouští Broumovský výběžek a pokračuje do Polska byl dlouho klid. „Zatím je to dobrý, jsme 20 čísel pod jedničkou,“ sledoval dění na řece starosta Otovic Petr Novák v době, kdy v Meziměstí to už mířilo k „dvojce“. Hladina však začala stoupat i v Otovicích, kde dosáhla prvního stupně bdělosti ve 14 hodin a a dál se zvedala rychlostí čtyř centimetry za hodinu. Po 16 hodině začal déšť slábnout a nezbývalo než věřit, že voda v korytu řeky zůstane.