VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti hledaly žaludy a také sázely stromky

Česká Skalice - Environmentální výchova je v naší škole součástí školního vzdělávacího programu Arnika. Prolíná různými předměty, projekty i mimoškolními aktivitami. Tradičními jsou již projekty ke Dni stromů, Dni vody a Dni Země.

21.11.2012
SDÍLEJ:

Den stromů prožila Základní škola v České Skalici. Žáci poznávali stromy v zahradě Vily Čerych, navštívili i Lesní Království.Foto: Archiv školy

A jak jsme oslavovali letošní Den stromů? Z těch nejzdařilejších akcí vybíráme ty, které byly připraveny ve spolupráci s různými subjekty, se kterými škola úzce spolupracuje.

Druháci si vyzkoušeli tisk listů, práci s keramickou hlínou, vyráběli domeček pro skřítky a pozorně poslouchali zajímavé vyprávění pana Světlíka z hnutí aRocha o lese a zvířátkách.

Lístek byl pro štěstí

Pro žáky 3., 4. a 7. ročníku zde byla připravena 4 stanoviště, na kterých plnili různé úkoly. Na prvním stanovišti si povídali o pranostikách a dostali zde lístek ginkgo biloby pro štěstí. Na druhém stanovišti si žáci vyzkoušeli vyrobit z javorových listů květ růže, na třetím stanovišti si povídali o ovocných sadech a vyplňovali zde pracovní list. Poslední stanoviště bylo v zahradě Vile Čerych, kde žáci poznávali stromy. Ve třídách pak žáci pracovali v rámci výtvarné výchovy na skupinové práci Náš velký strom a vytvářeli kouřové otisky listů, vyráběli stromová patra, na kterých si připomněli význam stromů nejen pro člověka, ale i ostatní zvířata a celou přírodu.

Den stromů letos netradičně slavili žáci 5. ročníků, a to „prací". V chráněné přírodní rezervaci Dubno, kde některé stromy dosahují stáří dvě stě let, sbírali žáci žaludy, jako sadební materiál pro vypěstování nových semenáčků, ze kterých po dvou letech vyrostou sazenice dubů. Ty se posléze vysadí přímo do lesa.

Děti se těšily, kolik žaludů najdou

Děti šly z České Skalice na Dubno pěšky a již cestou se těšily na to, kolik žaludů pod rozložitými duby v lese najdou. Nestačily se divit, co jich bylo pod stromy napadáno. Některé děti si dokonce všimly rozryté půdy od divokých prasat, která si v noci pochutnávala na žaludech. Všichni se hned s radostí pustili do práce a připravené vaky se začaly plnit. Děti dokonce žaludy počítaly a shodly se na tom, že asi tak 200 kusů plodů váží přibližně jeden kilogram. Později zvídavé děti zjistily od pana hajného, že z těch 200 žaludů jich vyklíčí asi 140 a vyrostou z nich nové stromky. Celkem žáci nasbírali během dvou hodin 150 kg žaludů, pro které si přijel revírník Lesů České republiky. Toto množství postačí k zalesnění dvou hektarů dubového lesa. Plody dubu poputují do Týniště nad Orlicí do semenářského podniku k dalšímu ošetření. Dětem se v lese moc líbilo a počasí jim přálo. Některé byly sice trochu unavené, ale odnesly si z rezervace spoustu nových zážitků a dobrý pocit, že udělaly něco dobrého pro les a přírodu.

Sázení stromků v Lesním Království

V pondělí 22. 10. 2012 se žáci šestých vypravili do Lesního Království u Dvora Králové nad Labem, aby oslavili Den stromů tou nejvhodnější činností sázením stromků. V 8 hodin ráno jsme naložili do autobusu malé rýče, 47 žáků, a odjeli do krásně zbarveného podzimního lesa. Tady se žáci rozdělili do 12 skupin. Pan Lokvenc, lesní pedagog, měl připravených 12 dubů, které se těšily, že najdou své nové místo na okraji lesa podél cesty, kde vyrostou ve veliké stromy a budou mít důležitý úkol, budou sloužit jako ochrana lesa před větrem.

Pan Lokvenc žákům ukázal, jak je třeba postupovat při sázení a žáci se odhodlaně pustili do práce. Některé skupiny brzy narazily na malé překážky v podobě větších kamenů, takže práce nebyla úplně tak snadná, jak by se zdálo, ale všechny problémy se vyřešily a stromky byly úspěšně zasazeny. Po práci si všichni odpočinuli a ohřáli ruce u ohně, opekli uzeninu, rohlík či jablko. Od ohně jsme spěchali navštívit místní tzv. „hřbitov odpadků", kde jsme se poučili o délce rozkladu jednotlivých skupin odpadů. Byli jsme překvapeni, jak dlouho se některé věci, třeba i přírodní, jako je slupka od banánů nebo pomerančů, rozkládají. Poté si žáci hrou prošli cestu dřevěného výrobku od stromu v lese po výrobek, který se chce dostat ke spotřebiteli. Na závěr se pomocí „lidské navigace" pohybovali po modelu Krkonoš a soutěžili, kdo najde určené místo jako první.

Oslavu letošního dne jsme zakončili sběrem papíru ještě téhož dne odpoledne a druhý den ráno se nám podařilo shromáždit velké množství papíru, aby mohl být recyklovaný a nemusely se kácet další stromy. Nejlepší sběrači si odnesli pochvaly, drobné ceny a všichni snad dobrý pocit, že udělali alespoň něco pro přírodu, která v dnešní době opravdu potřebuje každou i drobnou pomoc.

Učitelé ZŠ

Den stromů prožila Základní škola v České Skalici. Žáci poznávali stromy v zahradě Vily Čerych, navštívili i Lesní Království.    Den stromů prožila Základní škola v České Skalici. Žáci poznávali stromy v zahradě Vily Čerych, navštívili i Lesní Království.    

Autor: Redakce

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení