Čím se živí jezevec? Kde hnízdí sokol? Jak se ozývá výr? Na všechny tyto i mnohé další otázky už znají odpověď žáci ze základní školy Vernéřovice, kteří se nedávno zúčastnili v klášterní Kreslírně nového vzdělávacího programu „Zimní Broumovsko skrytou kamerou".

Děti poznávaly stopy zvířat

V dvouhodinovém programu, kterým provázela lektorka Šárka Vávrová, se děti vydaly na pomyslnou dobrodružnou cestu po stopách jelena, rysa a zajíce. Při této výpravě se naučily poznávat stopy nejen těchto divokých zvířat, které na Broumovsku žijí.

Zážitkem pro děti byl dalekohled s kterým se nejen seznámily, ale také naučily zacházet. Vyzkoušely si rovněž jak funguje fotopast, která v přírodě pořizuje snímky divoké zvěře, která je před lidmi plachá.

„Unikátní záběry divokých zvířat žijících na Broumovsku, zachycené fotopastí, vzbudily u dětí velký ohlas. Děti hádaly, jaká zvířata jsou na záběrech. Poznaly srnce, rysa, muflonici, vydru i lišku. I přesto, že jsme na program měli pouze omezený čas, tak jsme si s dětmi užili báječné dopoledne plné divoké zvěře a dobrodružství. Já, děti i jejich učitelky jsme byli nadšené," zhodnotila program lektorka Šárka Vávrová.

Jak informovala Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov, tak v současné době zde nabízejí celkem dvanáct vzdělávacích programů. Deset z nich už běží delší dobu a patří mezi ně: Nitka a plátýnko, Šest smyslů, Semínko si pamatuje, Voda voděnka, Broumovsko skrytou kamerou, Na obědě u benediktinů, Poznejte baroko nejen naoko, Temná historie, Krajinou děsnou v širé pustině a filmový projekt nazvaný Filmfárum.

Přibyly dva nové programy

„Nově jsme do nabídky zařadili programy Zimní Broumovsko skrytou kamerou a Byliny a obilí. Programy jsou rozdělené do kategorií dle věku a určené žákům mateřských, základních i středních škol," doplnila Kateřina Ostradecká.