Každá aktivita, která přispěje ke zvýšení bezpečnosti v silničním provozu, je vítaná. O to cennější je, když se jedná o děti.

Toho si jsou vědomi na radnici v Polici nad Metují a z nevyužívané asfaltové plochy na dětském hřišti vybudovali dětem nové dopravní hřiště.

„Inspirovali jsme se při návštěvě v Zájezdu u České Skalice, kde jsme s učitelkami z místní školky a základní školy navštívili dopravní hřiště, které tam také dětem vybudovali," informoval Martin Balák, sportovní referent městského úřadu.

Asfaltová plocha v prostorách dětského hřiště na polickém sídlišti „Na Sibiři" dříve sloužila pro míčové hry, jako je volejbal, nohejbal či tenis. Bylo tam i ukotvení pro sloupky na sítě. Prostor se k daným účelům ale už delší dobu nevyužíval. Při poslední rekonstrukci dětského hřiště se úchyty, které vyčnívaly nad terén, odstranily a plocha dorovnala.

V loňském roce zde město vybudovalo dětské hřiště s herními prvky a letos se děti dočkaly další novinky, a to dopravního hřiště.

„Tato novinka zpestří zejména dětem nabídku sportovního vyžití ve městě. Nejen, že se budou moci prohánět bezpečně po fiktivních silnicích, ale hřiště přispěje i k výuce dopravních předpisů a naučí tak děti k dodržování bezpečného chování na silnicích," vysvětlil Martin Balák.

Plochu děti k jízdám na kolech, in-linech či koloběžkách už využívaly, a ti nejmenší se zde učili jezdit, ale bez jakýchkoliv pravidel.

„Tato novinka zpestří, zejména dětem, nabídku sportovního vyžití ve městě. Nejen, že se budou děti moci prohánět bezpečně po fiktivních silnicích, ale hřiště přispěje i k výuce dopravních předpisů a naučí děti dodržovat, jak se bezpečně chovat na silnicích," říká Balák.

Dopravní hřiště pořídilo město vybudovat s minimálními náklady. Plány a výkres připravil technik z úřadu. Namalování cest se ujali dobrovolní hasiči z Police-Velké Ledhuje, kteří vše udělali svépomocí, bez finančních nároků. Barvu městu věnovala firma zabývající se dopravním značením. Šablony zas vyřezali v místní strojírenské firmě.

„Hřiště bude ještě osazeno dopravními značkami, které budou přenosné. Polici je podle příslibu věnují z dopravního hřiště v Náchodě-Bělovsi, kde budou osazovat značky nové. Přenosné budou z důvodu, že se plocha i nadále bude využívat v zimních měsících na kluziště," doplnil Martin Balák a ještě dodal: „Úžasné je, že rozpočet na toto hřiště je opravdu minimální a vejde se jen do několika tisíc korun."

Nové dopravní hřiště v Polici nad Metují.Zdroj: Štěpán Horák