VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diskutovali o otázkách menšin

Náchod - Panelová diskuze, jež byla zaměřená na možnosti zapojení mládeže ze sociálně vyloučených skupin do společnosti, se konala ve středeční podvečer v zasedací místnosti náchodské radnice.

30.3.2012
SDÍLEJ:

PANELOVÁ DISKUZE v zasedací místností Městského úřadu v Náchodě byla zaměřená na otázky menšin. Foto: Gabija Morkunaite

Do diskuze se zapojili nejen zástupci Sociálního odboru MěÚ Náchod, ale i místostarostka Drahomíra Benešová či český aktivista Sri Kumar Vishwanathan a lektorka věnující se romské menšině Dana Moree. Mezi přítomnými nechyběli rovněž zástupci náchodského Romského komunitního centra a účastníci mezinárodního semináře Opening the Gate, který po celý tento týden pořádalo místní Středisko volného času (SVČ) Déčko.

Otázkou bylo řešení zodpovědnosti

„Měli jsme pro panelovou diskuzi připravenou řadu otázek, ale nakonec došlo pouze na dvě základní,“ informovala Deník ředitelka SVČ Déčko Ludmila Pohanková s tím, že jedním z dotazů bylo určení zodpovědnosti za řešení otázky menšin obecně s hlavním důrazem na romskou menšinu. Diskutovalo se, zda by měla být zodpovědná Evropská unie, vláda, představitelé radnice či sami Romové.

„V závěru vyplynulo, že zodpovědnost by měla sdílet širší skupina organizací či institucí a na každé úrovni evropské, státní, místní by měl být koordinátor, jenž by vždy oslovil všechny složky, kterých by se problém týkal a společně věc řešili,“ uvedla Ludmila Pohanková. Dle jejích slov se jednalo o zásadní názor, na kterém se všichni účastníci diskuze shodli.

Na programu byla i ochrana identity

Druhá z otázek se týkala způsobu ochrany identity jakékoliv menšiny, včetně té romské.

„Ukázalo se, že identita je věc osobní síly člověka a je na každém, aby se ji naučil chránit,“ vysvětlila Pohanková.

Jak dodala, diskutovalo se o možných řešeních u romské menšiny, k čemuž se měli možnost vyjádřit všichni přítomní včetně zahraničních účastníků, kteří uváděli příklady řešení ve svých zemích.

Panelová diskuze byla přínosem

Jednou z diskutujících byla i projektová koordinátorka Anna Slawczewa z polské Wroclavi.

„Byla jsem zklamaná, že na akci chyběla náchodská veřejnost, naopak přínosné bylo vyslechnutí názorů místních Romů,“ sdělila koordinátorka s tím, že v Polsku mají také různé diskuze, avšak k žádným změnám v otázce menšin prý nakonec nedochází.

Spokojenost s diskuzí projevil vedoucí Náchodského komunitního centra o.s. Luboš Galba.

„Potěšilo mě, že město dalo takové diskuzi prostor, což v jiných městech není obvyklé a doufám, že se i některé věci změní,“ uvedl Galba.

„My v komunitním centru víme nejlépe, co Romové nejvíce potřebují a jak situace řešit, ale nemáme dostatek finančních prostředků k dalšímu rozvoji své činnosti,“ zakončil vedoucí centra.

Autor: Regina Hellová

30.3.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení