Třeba v Červeném Kostelci nepochybují o tom, že se kamerový systém pořízený vloni vyplatí. Naposledy v noci ze soboty na neděli ve čtyři hodiny ráno spatřil díky bezpečnostním kamerám strážník městské policie výtržníka, který házel kameny do oken hotelu na náměstí. Pachatele tak mohl jít okamžitě na místo zadržet. Případ je dalším incidentem, který kamery pomohly vyřešit. Usvědčily už třeba zloděje měděných svodů či ženu, která nevrátila ztracenou bankovku.

„Kamerový systém také pomohl při dopadení mladíků, kteří vylepovali plakáty na odpadkové koše a na lampy veřejného osvětlení. Tímto jednáním pachatelé nejenže neoprávněně zabírají veřejně prospěšné zařízení, ale také zařízení poškozují, jelikož následné odstranění plakátů a navrácení ploch do původního stavu stojí nemalé finanční prostředky," uvedl velitel městské policie Michal Škoda.

Městští strážníci kamerami kontrolují například také zákaz kouření na autobusových zastávkách, pohyb pejskařů či znečišťování veřejného prostranství. Na pozoru by se měli mít i řidiči, protože kamery sledují i přestupky v dopravě.

Záznamy z kamer využívá i státní policie, která tak zjišťuje, kudy se pohybovali pachatelé trestných činů. A to jak ti, kteří Kostelcem jen projížděli, tak ti, kteří něco spáchali přímo ve městě.

Kostelec zatím hlídá pět kamer a město se rozhodlo, že další „zrak" upne na prostor okolo kontejnerů. „I přes prosby a upozorňování města totiž stále několik jedinců odkládá ke kontejnerům odpad, který tam nepatří, a město musí tento odpad za velké částky likvidovat," vysvětlil starosta Petr Mědílek.

Kamerový systém pomáhá odhalit trestnou činnost i v Náchodě. Předloni se díky záznamům z něj dokonce podařilo vypátrat unesené dítě. To v případě, kdy se žena pokusila na pěší zóně odvézt kočárek s ročním dítětem. Policisté ji zadrželi druhý den.

Kameru prostřelil nějaký pistolník

„Únos dítěte byl zaznamenán především kamerovým systémem a přesně na základě předání důkazního materiálu záznamu, byla žena, která dítě na Kamenici unesla, dopadena," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Kamery ale zřejmě nejsou oblíbené u všech, a tak se v Náchodě dokonce stalo, že v minulosti na Karlově náměstí na jednom z rohových domů nějaký pistolník kamerový bod prostřelil pistolí ráže devět milimetrů.

Náchod má už dlouho kamerami poměrně dobře pokryté centru města a systém by chtěl dál rozšířit. Pořízení jednoho takového kamerového bodu přijde v závislosti na kvalitě a použitých technologiích na zhruba padesát až sto tisíc korun.

„Rozšíření je v prioritách pro rok 2014, kdy budeme chtít žádat ministerstvo vnitra o podporu na nové kamerové body. Letos bychom měli začít stavět parkoviště za radnicí, které bude placené, takže v tuto chvíli zcela určitě potřebujeme nový kamerový bod tam. Dále by měl být nový kamerový bod po dohodě s policí na cyklostezce v Bělovsi, kde dochází k obrovskému nárůstu trestné činnosti především z polské strany. Pak uvažujeme o kamerovém bodu na sídlišti SUN u nemocnice, abychom sídliště měli více pod kontrolou,"dodává Jan Birke.

Chtějí nechat dívat se i policii

Radnice by také už letos ráda propojila městský kamerový systém se státní policií, aby policisté měli do městského systému přístup a sami prostřednictvím kamer mohli město sledovat, když se něco děje. Zřízení propojení by vyšlo odhadem na zhruba 350 tisíc korun. Město by věc mohlo zaplatit i z vlastních zdrojů, neboť letos má na investice vyčleněno rekordních 163 milionů korun.

„Bavili jsme se o tom i s panem policejním prezidentem Červíčkem, který byl u nás na návštěvě. Když se něco stane, tak se lidé většinou obrací na státní polici, kompetence městské policie je omezena. Když státní policie zjistí, kde se něco stalo a město tam má kamerový systém, tak si vyžádá záběry z daného místa. Pokud by dohledová pracoviště policií byla propojena, pak se vše zrychlí a zjednoduší, policie by se na to sama mohla dívat přímo a vše by se zefektivnilo," vysvětluje starosta. Proto by policie přístup do systému uvítala.

Policie záznamy využívá hojně

Kamerový systém se osvědčil také v Broumově. „Záznamy jsou v hojné míře využívány i kriminální policií," říká broumovský místostarosta Kamil Slezák.

Také broumovská radnice letos plánuje systém zefektivnit, aby bylo možno archivovat větší objem digitálních dat. „Obnovili bychom střeva systému, aby záznamy bylo možné uchovávat delší dobu," dodává Kamil Slezák.

V současné době hlídá město šestnáct kamerových bodů. Osm z nich strážníci mohou otáčet na dálku z dohledového pracoviště, další kamery zabírají stále stejný úhel. Kamery se nejdříve umísťovaly do míst v centru, pak i dále.

Vloni přibyly čtyři na Černou stezku, která propojuje Broumov s Olivětínem a využívají ji i pracovníci Veby včetně mnoha žen, když dochází na směny. To vše poté, co se v ne zase tak dávné době stala na stezce čtyři loupežná přepadení. „Chtěli jsme to zabezpečit," dodal místostarosta Slezák.