VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE odpovídal hejtman Lubomír Franc

Náchod - Čtenáři Náchodského deníku se ve čtvrtek 26. února od 14.15 do 15.15 hodin zúčasnili on-line rozhovoru. Na otázky bude tentokrát odpovídal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z Bromova.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Královéhradecký Hejtman Lubomír Franc při online rozhovoru Náchodského deníku.Foto: Mirek Brát


V souvislosti se stavbou obchvatu České Skalice se hovoří o vyvlastnění provozovny sběrných surovin, které blokují dostavbu obchvatu. Jaký máte názor na vyvlastnění? Nezavání to manýry minulosti?
Bezpečnost lidí a jejich života, zlepšení životního prostředí, bezpečnost a plynulost dopravy: to jsou je některé argumenty veřejného zájmu, ve kterých by mělo být možné nadřadit určité postupy a právní úkony soukromému vlastnictví. Příkladem je dálnice D11 a obchvat České Skalice.

Co se bude dít s budovami na bývalých hraničních přechodech, které zejí prázdnotou?
Kraj měl možnost převzít hraniční budovy na stole, ale podmínky za, kterých by je měl provozovat, nebyly pro kraj výhodné. Vhodnou náplň by pro ně mohly najít spíše obce.

Jistě dobře znáte Ratibořice a jste informován o katastrofálním stavu hospodářských budov, které jsou na seznamu památek. Mohl by se kraj více angažovat v jejich záchraně?
V záchraně historickým památek v Ratibořicích ná klíčovou roli především stát. Kraj podporuje rekonstrukce a opravy kulturních památek na svém území prostřednictvím každoročně vypisovaných grantů. Příjemci těchto peněz mohou být také občanská sdružení, která v Ratibořicích působí.

V likvidaci pivovaru v Hradci Králové a překoupení budov do majetku Královéhradeckého kraje jsou dost dlouhé stíny. Dáte tyto počátky a celou přestavbu prověřit?
Nové vedení kraje se nyní potýká v souvislosti s hradeckým pivovarem s jeho provozem a případnými púroblémy, které jsou s ním spojené. Proč zanikl hradecký pivovar prověřovat nebudeme. Projekt proměny hradeckého pivovaru v sídlo kraje jsem nikdy nepovažoval za dobré řešení pro Královéhradecký kraj.

Je dnes už bývalý člen sociální demokracie Miloslav Mrština, spojený s kauzou nevěstince v hotelu Vyhlídka v Náchodě vašim přítelem? Mluvili jste spolu o této věci?
Blízké přítelské vazby nás nikdy nespojovaly. O této věci jsme spolu nemluvili.

Město Jaroměř má problémy s nevyužitými armádními objekty v Josefově. Zastupitelé by byli nakloněni tomu, aby v nich vznikla věznice. Občanům se to ale nelíbí. Můžete jako hejtman zaujmout k této věci postoj?
Josefov jsem několikrát navštívil: jde o skutečný unikát. Využití tohoto areálu vhodným způsobem je potřebné a najít vhodný projekt nebude snadné. Několik záměrů již Josefov podle mých informací minulo. Při hledání případných projektů, které by Josefov oživily, bude jistě nezbytná veřejná diskuse. nyní nemohu posoudit, zda právě věznice je tím nejvhodnějším objektem: má jistě své klady i zápory.


Zastupitelé Náchoda v pondělí 23. února schválili prodej pivovaru liberecké firmě LIF, přestože měla o 35 milionů nižší nabídku než společnost Holba. Domníváte se, že to bylo rozumné?
Toto rozhodnutí nepovažuji za správné a za šťastné. Domnívám se, že způsob prodeje náchodského pivovaru, tak jak jej mohu sledovat, neproběhl zcela standardně. Náchodský pivovar - je největší v kraji - považuji za krajské "rodinné stříbro". Jeho značka kraj může významně reprezentovat a je důležité, aby neztratila lesk a spíše posilovala svou prestiž. Chápu, že proto náchodská veřejnost pozoruje prodej tohoto podniku s rozpaky.


Co vás vedlo k tomu, že jste usiloval o funkci hejtmana
Již v minulém volebním období jsem byl krajským zastupitelem. Mezi komunálními politiky za sociální demokracii jsem měl dobré zkušenosti s řízením obce třetího stupně. Mojí výhodou je, že nepocházím z krajského města a znám mentalitu lidí z oblasti, která se potýká se svými specifickými problémy.


Co pokládáte za důležitější na trase Hradec – Broumov? Můžete stanovit pořadí? 1.Obchvat Jaroměře, 2.Obchvat Č.Skalice , 3. Obchvat Náchoda , 4. Obchvat Hronova, 5. Třetí stoupací pruh na Pasa
1. Obchvat české Skalice 2. O. Náchoda 3. stoupací pruh na Pasa 4. O. Jaroměře S tím, že bych všemu mohl předřadit dotažení dálnice D11 nejlépe až na hranice s Polskem.

Myslíte si, že existují nějaká odvolání ve stavebním řízení, které by pan Pacák, pracovník krajského úřadu, rozhodl ve prospěch stavebních úřadů a nesmetl ze stolu vrácením nebo zamítnutím? Tak to totiž tvrdí ve svých školeních, které provádí v pracovní době.
Krajští úředníci, kteří mají na starost výkon státní správy, se musí řídit především českými zákony. V jejich duchu musí být také vedena jejich úřední rozhodnutí. Vedoucího Pacáka považuji za jednoho z největších odborníků ve svém oboru.


Pane hejtmane!!! Těšíme se na Vaši návštěvu na zastupitelstvu v České Skalici 16.3.2009.Vaše přítomnost je velmi nutná a ještě nutnější konečné a pozitivní řešení dokončení obchvatu města. Je Váš slib o dořešení problému obchvatu závazný? Neumím si představit co by se stalo, kdyby zase zůstalo u slibů a řešení nebylo. Pokud víte již nyní něco nového, dělte nám to. Děkuji!!! Jiří Vít, místopředseda sdružení "Za obchvat České Skalice".

Na zastupitelstvo České Skalice se chystám a chci na tomto fóru obyvatelům tohoto města vysvětlit postup, na jehož konci má být právě dokončení obchvatu. Kraj je připraven se na tomto řešení finančně podílet. Více v předešlé odpovědi.

Obchvat České Skalice je stále v nedohlednu. Bude stanoven konečný termín jednání s Jirouškovými a nástup radikálního řešení v souladu se zákonem?
Po svém nástupu do hejtmanské funkce jsem jasně deklaroval, že urychlené zprovoznění obchvatu České Skalice patří mezi zásadní priority. Absolvoval jsem nesčetná jednání k vyřešení tohoto problému: včera jsem se setkal s ministrem dopravy, již dříve s náměstkem ministra dopravy, generálním ředitelem ŘSD, zástupci majitelů sporných pozemků či zástupci českoskalické samosprávy. Jsem přesvědčen, že doprava bude do konce letošního roku míjet českoskalické centrum po této dopravní stavbě. Preferuji dokončení této stavby v původní trase.

Stejně jako v jiných okresech republiky, také na Náchodsku se zvýšila nezaměstnanost, zejména pak na Broumovsku odkud pocházíte. Máte recept na její snížení?
Vím, že poměrně vysoká nezaměstnanost trápí Broumovsko dlouhou dobu a dopady ekonomické krize situaci spíše zhorší. Oceňuji stabilitu největší broumovské firmy Veba. V Broumově je kraj druhým největším zaměstnavatelem - mám na mysli nemocnici. Inicioval jsem vznik jakési kuchařky, která by měla nabídnout určité recepty či řešení, jak by mohl kraj jako instituce pomoci snížit dopady finanční krize na své obyvatele.

Oblastní nemocnice v Náchodě se topí v dluzích. Co je podle vás příčinou tohoto stavu, pomůže ji kraj.
Finanční ztráta náchodské nemocnice je kumulovaná za několik let a je otázkou, proč tuto situaci neřešil kraj již dříve. Rozhodně to souvisí s tím, že zastupitelé dříve neměli dostatečnou kontrolu a informace o stavu krajských zdravotnických zařízení v holdingu. Tento problém jsme odstranili a hospodaření nemocnic bude nadále transparentní. Garantuji, že kvalita poskytované zdravotnické péče zůstane zachována a kraj zajištění ekonomické stability této nemocnice pomůže.

Rozvoji regionu Broumovsko brání, mimo jiné, špatná dopravní dostupnost. Již několik let je požadováno řešení problému přes Pasa a rekonstrukce silnice v Teplicích n.M. Samostatnou kapitolou je zákaz zimní údržby chemickou cestou. Budete se osobně zasazovat o řešení těchto problémů a zlepšení nelichotivého stavu silnic na Broumovsku?
Můj zájem o řešení problémů Broumovska je velký a znám je z vlastní zkušenosti. Připravuje se vybudování třetího přídavného pruhu přes Pasa, který by měl pomoci ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy především v zimních měsících. Zpracovává se projektová dokumentace a akce bzde zařazena mezi krajské dopravní priority v následujících dvou letech. V posledních letech považuji zimní údržbu za dostatečnou, nicméně v některých regionech svazují ruce silničářům zákonné normy.

NEUPRAVENÝ ROZHOVOR ZDE

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ (obrobna) - vrtačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, znalost měření, fyzická zdatnost, zdravotní způsobilost pro práci., Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků LOGISTIK/-ČKA, MANIPULANT/-KA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. , , Náplň práce: manipulace zboží a produktů, řízení dopravy., , Požadavky: SŠ vzdělání, manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, znalost práce na PC, znalost německého jazyka, výhodou znalost informačního systému K2 a zkušenost na obdobné pozici., , Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, benefitní systém Cafeterie., , Kontakt - paní Klimešová Miloslava, tel.: 491 511 404 (od 08:00 hod. do 15:00 hod.), e-mail: miloslava.klimesova@microtherm.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Microtherm cz s.r.o., K Drůbežárně, č.p. 178, 549 54 Police nad Metují. Informace: Miloslava Klimešová, +420 491 511 404(od08:00hod.do15:00hod.). Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ/-KA CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., , Praxe ve strojírenství a platná oprávnění vítána., , Zaměstnavatel nabízí: maximální zaměstnanecké benefity, pracovní dobu 37,5 hodin týdně., , Kontakt - paní Hana Vlčková, tel.: 605 246 917, 491 443 454, e-mail: vlckova@cedima.cz. Pracoviště: Cedima meziměstí s.r.o., Tovární, č.p. 85, 549 81 Meziměstí u Broumova 1. Informace: Hana Vlčková, +420 605 246 917,491 443 454. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč Technici elektronici technologové, normovači TECHNIK/-ČKA / TECHNOLOG/-ŽKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Výrobce zakázkových elektronických a elektromechanických zařízení se sídlem v Novém Městě nad Metují přijme "Technika"., Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: poskytovat péči a údržbu strojům, zpracování výrobních dokumentací, zajištění bezproblémového výrobního procesu., , Požadavky: zkouška § 6 vyhl. č. 50/1978 Sb., řidičský průkaz sk. B, vítána znalost německého jazyka., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci, osobní růst, pružnou pracovní dobu., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 378 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny denně od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 378(od06:00hod.do14:30hod.).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Podzimní vítr vyhnal na přehradu Rozkoš u České Skalice milovníky kiteboardingu. Kteří se v těšch
16

OBRAZEM: Rozkoš brázdí kiteři

Sokolovna nasála masajskou atmosféru. Pomáhalo se africkým školám

Česká Skalice - Bylo krátce před sobotní dvacátou hodinou a okna sokolovny v České Skalici zářila do tmy. Do prvního patra, kde je velký sál, přicházeli natěšení návštěvníci na „svůj“ už devátý festival nazvaný Nasajem s Masajem, jehož výtěžek půjde na podporu škol v Africe.

Srážka čtyř aut. V ulici to bylo jako na kuželkách

Červený Kostelec – Dopravní policisté vyjížděli v pondělí k neobvyklé nehodě čtyř automobilů, ke které došlo v ulici Manželů Burdychových. Škoda se vyšplhala na 125 tisíc korun.

Zdoňovské mokřady jsou nadějí pro návrat vody do přírody

Zdoňov - Navrátit vodu do vysušené krajiny. To je cíl ojedinělého projektu „Zádrž vody v celé ploše povodí Zdoňovska“, na kterém již řadu let pracuje Spolek Živá voda. Letos se ke spolupráci přidala také Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

V rybníku se prohánějí také desetikiloví kapři

Zábrodí - Rybník Brodský u Červeného Kostelce je rájem pro rybáře.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT