VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE odpovídal hejtman Lubomír Franc

Náchod - Čtenáři Náchodského deníku se ve čtvrtek 26. února od 14.15 do 15.15 hodin zúčasnili on-line rozhovoru. Na otázky bude tentokrát odpovídal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z Bromova.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Královéhradecký Hejtman Lubomír Franc při online rozhovoru Náchodského deníku.Foto: Mirek Brát


V souvislosti se stavbou obchvatu České Skalice se hovoří o vyvlastnění provozovny sběrných surovin, které blokují dostavbu obchvatu. Jaký máte názor na vyvlastnění? Nezavání to manýry minulosti?
Bezpečnost lidí a jejich života, zlepšení životního prostředí, bezpečnost a plynulost dopravy: to jsou je některé argumenty veřejného zájmu, ve kterých by mělo být možné nadřadit určité postupy a právní úkony soukromému vlastnictví. Příkladem je dálnice D11 a obchvat České Skalice.

Co se bude dít s budovami na bývalých hraničních přechodech, které zejí prázdnotou?
Kraj měl možnost převzít hraniční budovy na stole, ale podmínky za, kterých by je měl provozovat, nebyly pro kraj výhodné. Vhodnou náplň by pro ně mohly najít spíše obce.

Jistě dobře znáte Ratibořice a jste informován o katastrofálním stavu hospodářských budov, které jsou na seznamu památek. Mohl by se kraj více angažovat v jejich záchraně?
V záchraně historickým památek v Ratibořicích ná klíčovou roli především stát. Kraj podporuje rekonstrukce a opravy kulturních památek na svém území prostřednictvím každoročně vypisovaných grantů. Příjemci těchto peněz mohou být také občanská sdružení, která v Ratibořicích působí.

V likvidaci pivovaru v Hradci Králové a překoupení budov do majetku Královéhradeckého kraje jsou dost dlouhé stíny. Dáte tyto počátky a celou přestavbu prověřit?
Nové vedení kraje se nyní potýká v souvislosti s hradeckým pivovarem s jeho provozem a případnými púroblémy, které jsou s ním spojené. Proč zanikl hradecký pivovar prověřovat nebudeme. Projekt proměny hradeckého pivovaru v sídlo kraje jsem nikdy nepovažoval za dobré řešení pro Královéhradecký kraj.

Je dnes už bývalý člen sociální demokracie Miloslav Mrština, spojený s kauzou nevěstince v hotelu Vyhlídka v Náchodě vašim přítelem? Mluvili jste spolu o této věci?
Blízké přítelské vazby nás nikdy nespojovaly. O této věci jsme spolu nemluvili.

Město Jaroměř má problémy s nevyužitými armádními objekty v Josefově. Zastupitelé by byli nakloněni tomu, aby v nich vznikla věznice. Občanům se to ale nelíbí. Můžete jako hejtman zaujmout k této věci postoj?
Josefov jsem několikrát navštívil: jde o skutečný unikát. Využití tohoto areálu vhodným způsobem je potřebné a najít vhodný projekt nebude snadné. Několik záměrů již Josefov podle mých informací minulo. Při hledání případných projektů, které by Josefov oživily, bude jistě nezbytná veřejná diskuse. nyní nemohu posoudit, zda právě věznice je tím nejvhodnějším objektem: má jistě své klady i zápory.


Zastupitelé Náchoda v pondělí 23. února schválili prodej pivovaru liberecké firmě LIF, přestože měla o 35 milionů nižší nabídku než společnost Holba. Domníváte se, že to bylo rozumné?
Toto rozhodnutí nepovažuji za správné a za šťastné. Domnívám se, že způsob prodeje náchodského pivovaru, tak jak jej mohu sledovat, neproběhl zcela standardně. Náchodský pivovar - je největší v kraji - považuji za krajské "rodinné stříbro". Jeho značka kraj může významně reprezentovat a je důležité, aby neztratila lesk a spíše posilovala svou prestiž. Chápu, že proto náchodská veřejnost pozoruje prodej tohoto podniku s rozpaky.


Co vás vedlo k tomu, že jste usiloval o funkci hejtmana
Již v minulém volebním období jsem byl krajským zastupitelem. Mezi komunálními politiky za sociální demokracii jsem měl dobré zkušenosti s řízením obce třetího stupně. Mojí výhodou je, že nepocházím z krajského města a znám mentalitu lidí z oblasti, která se potýká se svými specifickými problémy.


Co pokládáte za důležitější na trase Hradec – Broumov? Můžete stanovit pořadí? 1.Obchvat Jaroměře, 2.Obchvat Č.Skalice , 3. Obchvat Náchoda , 4. Obchvat Hronova, 5. Třetí stoupací pruh na Pasa
1. Obchvat české Skalice 2. O. Náchoda 3. stoupací pruh na Pasa 4. O. Jaroměře S tím, že bych všemu mohl předřadit dotažení dálnice D11 nejlépe až na hranice s Polskem.

Myslíte si, že existují nějaká odvolání ve stavebním řízení, které by pan Pacák, pracovník krajského úřadu, rozhodl ve prospěch stavebních úřadů a nesmetl ze stolu vrácením nebo zamítnutím? Tak to totiž tvrdí ve svých školeních, které provádí v pracovní době.
Krajští úředníci, kteří mají na starost výkon státní správy, se musí řídit především českými zákony. V jejich duchu musí být také vedena jejich úřední rozhodnutí. Vedoucího Pacáka považuji za jednoho z největších odborníků ve svém oboru.


Pane hejtmane!!! Těšíme se na Vaši návštěvu na zastupitelstvu v České Skalici 16.3.2009.Vaše přítomnost je velmi nutná a ještě nutnější konečné a pozitivní řešení dokončení obchvatu města. Je Váš slib o dořešení problému obchvatu závazný? Neumím si představit co by se stalo, kdyby zase zůstalo u slibů a řešení nebylo. Pokud víte již nyní něco nového, dělte nám to. Děkuji!!! Jiří Vít, místopředseda sdružení "Za obchvat České Skalice".

Na zastupitelstvo České Skalice se chystám a chci na tomto fóru obyvatelům tohoto města vysvětlit postup, na jehož konci má být právě dokončení obchvatu. Kraj je připraven se na tomto řešení finančně podílet. Více v předešlé odpovědi.

Obchvat České Skalice je stále v nedohlednu. Bude stanoven konečný termín jednání s Jirouškovými a nástup radikálního řešení v souladu se zákonem?
Po svém nástupu do hejtmanské funkce jsem jasně deklaroval, že urychlené zprovoznění obchvatu České Skalice patří mezi zásadní priority. Absolvoval jsem nesčetná jednání k vyřešení tohoto problému: včera jsem se setkal s ministrem dopravy, již dříve s náměstkem ministra dopravy, generálním ředitelem ŘSD, zástupci majitelů sporných pozemků či zástupci českoskalické samosprávy. Jsem přesvědčen, že doprava bude do konce letošního roku míjet českoskalické centrum po této dopravní stavbě. Preferuji dokončení této stavby v původní trase.

Stejně jako v jiných okresech republiky, také na Náchodsku se zvýšila nezaměstnanost, zejména pak na Broumovsku odkud pocházíte. Máte recept na její snížení?
Vím, že poměrně vysoká nezaměstnanost trápí Broumovsko dlouhou dobu a dopady ekonomické krize situaci spíše zhorší. Oceňuji stabilitu největší broumovské firmy Veba. V Broumově je kraj druhým největším zaměstnavatelem - mám na mysli nemocnici. Inicioval jsem vznik jakési kuchařky, která by měla nabídnout určité recepty či řešení, jak by mohl kraj jako instituce pomoci snížit dopady finanční krize na své obyvatele.

Oblastní nemocnice v Náchodě se topí v dluzích. Co je podle vás příčinou tohoto stavu, pomůže ji kraj.
Finanční ztráta náchodské nemocnice je kumulovaná za několik let a je otázkou, proč tuto situaci neřešil kraj již dříve. Rozhodně to souvisí s tím, že zastupitelé dříve neměli dostatečnou kontrolu a informace o stavu krajských zdravotnických zařízení v holdingu. Tento problém jsme odstranili a hospodaření nemocnic bude nadále transparentní. Garantuji, že kvalita poskytované zdravotnické péče zůstane zachována a kraj zajištění ekonomické stability této nemocnice pomůže.

Rozvoji regionu Broumovsko brání, mimo jiné, špatná dopravní dostupnost. Již několik let je požadováno řešení problému přes Pasa a rekonstrukce silnice v Teplicích n.M. Samostatnou kapitolou je zákaz zimní údržby chemickou cestou. Budete se osobně zasazovat o řešení těchto problémů a zlepšení nelichotivého stavu silnic na Broumovsku?
Můj zájem o řešení problémů Broumovska je velký a znám je z vlastní zkušenosti. Připravuje se vybudování třetího přídavného pruhu přes Pasa, který by měl pomoci ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy především v zimních měsících. Zpracovává se projektová dokumentace a akce bzde zařazena mezi krajské dopravní priority v následujících dvou letech. V posledních letech považuji zimní údržbu za dostatečnou, nicméně v některých regionech svazují ruce silničářům zákonné normy.

NEUPRAVENÝ ROZHOVOR ZDE

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 800 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Možnost pracovněprávního vztahu i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity. , Zaměstnanecké výhody: po zapracování benefitní systém, 5 týdnů dovolené, obědy za zvýhodněnou cenu. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: novakova@pro-charitu.cz. Pracoviště: Pro-charitu s.r.o. - pracoviště, 5. května, č.p. 1170, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Martina Nováková, +420 491 610 366.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 16 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČ/-KA INTERIÉROVÉHO VYBAVENÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Smlouva na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Pracovní poměr na plný pracovní úvazek, po dohodě možnost zkráceného úvazku. , Nástup možný ihned. Hrubá měsíční mzda: 16.000,- Kč - 18.000,- Kč (nástupní mzda)., Min. vzdělání: vyučení v oboru textilní a oděvní výroba., Kontakt: odbyt@lumco.cz, Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail nebo adresu.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 22 000 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa KLASIFIKÁTOR/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Jednosměnný provoz, pracovní doba od 05:00 hod. Nástup možný ihned., , Zaměstnavatel zařídí školení pro účely získání osvědčení klasifikátora. , Výhodou je vyučení v oboru řezník., , Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, penzijní připojištění. , , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů OBSLUHA OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., Zaměstnavatel uvítá vzdělání či praxi v technickém nebo strojírenském směru., Nabízené výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na dopravu a stravu, pracovní oblečení včetně praní, firemní kulturní a sportovní akce, příspěvek na důchodové pojištění, rehabilitace pro vybrané profese., Kontakt - paní Lelková Jarmila, tel.: 491 419 823 (v pracovní dny od 08:00 hod. do 14:00 hod.), e-mail: job@mesa-parts.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Vysokov 112, 549 12 Vysokov.. Pracoviště: Mesa parts s.r.o., 549 12 Vysokov. Informace: Jarmila Lelková, +420 491 419 823(od08:00hod.do14:00hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
15

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Úřad práce v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Na Rychnovsku je stále jen procento lidí bez práce

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Požár lesa v těžko přístupném místě pomáhalo hasit i letadlo

Machovsko – Celkem třináct jednotek zasahovalo ve čtvrtek odpoledne u požáru lesního porostu a hrabanky v katastru části obce Bělý nad Řeřišným.

Při vážné nehodě byl mladý řidič pod vlivem alkoholu

Jaroměř - Policisté už mají výsledky rozboru vzorku krve šoféra, který je podezřelý ze zavinění vážné nehody ze soboty 28. července.

Adršpach se opět topí v moři aut, polští turisté skály milují

Adršpach - Hromadné nájezdy zejména polských návštěvníků do Adršpašských a Teplických skal dne pokračují již třetím dnem. „Před 11. hodinou došlo k omezení provozu na hraničním přechodu ve Zdoňově,“ uvedla k dopravnímu kolapsu tisková mluvčí policie Lenka Burýšková.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT