VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE odpovídal hejtman Lubomír Franc

Náchod - Čtenáři Náchodského deníku se ve čtvrtek 26. února od 14.15 do 15.15 hodin zúčasnili on-line rozhovoru. Na otázky bude tentokrát odpovídal hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z Bromova.

26.2.2009
SDÍLEJ:

Královéhradecký Hejtman Lubomír Franc při online rozhovoru Náchodského deníku.Foto: Mirek Brát


V souvislosti se stavbou obchvatu České Skalice se hovoří o vyvlastnění provozovny sběrných surovin, které blokují dostavbu obchvatu. Jaký máte názor na vyvlastnění? Nezavání to manýry minulosti?
Bezpečnost lidí a jejich života, zlepšení životního prostředí, bezpečnost a plynulost dopravy: to jsou je některé argumenty veřejného zájmu, ve kterých by mělo být možné nadřadit určité postupy a právní úkony soukromému vlastnictví. Příkladem je dálnice D11 a obchvat České Skalice.

Co se bude dít s budovami na bývalých hraničních přechodech, které zejí prázdnotou?
Kraj měl možnost převzít hraniční budovy na stole, ale podmínky za, kterých by je měl provozovat, nebyly pro kraj výhodné. Vhodnou náplň by pro ně mohly najít spíše obce.

Jistě dobře znáte Ratibořice a jste informován o katastrofálním stavu hospodářských budov, které jsou na seznamu památek. Mohl by se kraj více angažovat v jejich záchraně?
V záchraně historickým památek v Ratibořicích ná klíčovou roli především stát. Kraj podporuje rekonstrukce a opravy kulturních památek na svém území prostřednictvím každoročně vypisovaných grantů. Příjemci těchto peněz mohou být také občanská sdružení, která v Ratibořicích působí.

V likvidaci pivovaru v Hradci Králové a překoupení budov do majetku Královéhradeckého kraje jsou dost dlouhé stíny. Dáte tyto počátky a celou přestavbu prověřit?
Nové vedení kraje se nyní potýká v souvislosti s hradeckým pivovarem s jeho provozem a případnými púroblémy, které jsou s ním spojené. Proč zanikl hradecký pivovar prověřovat nebudeme. Projekt proměny hradeckého pivovaru v sídlo kraje jsem nikdy nepovažoval za dobré řešení pro Královéhradecký kraj.

Je dnes už bývalý člen sociální demokracie Miloslav Mrština, spojený s kauzou nevěstince v hotelu Vyhlídka v Náchodě vašim přítelem? Mluvili jste spolu o této věci?
Blízké přítelské vazby nás nikdy nespojovaly. O této věci jsme spolu nemluvili.

Město Jaroměř má problémy s nevyužitými armádními objekty v Josefově. Zastupitelé by byli nakloněni tomu, aby v nich vznikla věznice. Občanům se to ale nelíbí. Můžete jako hejtman zaujmout k této věci postoj?
Josefov jsem několikrát navštívil: jde o skutečný unikát. Využití tohoto areálu vhodným způsobem je potřebné a najít vhodný projekt nebude snadné. Několik záměrů již Josefov podle mých informací minulo. Při hledání případných projektů, které by Josefov oživily, bude jistě nezbytná veřejná diskuse. nyní nemohu posoudit, zda právě věznice je tím nejvhodnějším objektem: má jistě své klady i zápory.


Zastupitelé Náchoda v pondělí 23. února schválili prodej pivovaru liberecké firmě LIF, přestože měla o 35 milionů nižší nabídku než společnost Holba. Domníváte se, že to bylo rozumné?
Toto rozhodnutí nepovažuji za správné a za šťastné. Domnívám se, že způsob prodeje náchodského pivovaru, tak jak jej mohu sledovat, neproběhl zcela standardně. Náchodský pivovar - je největší v kraji - považuji za krajské "rodinné stříbro". Jeho značka kraj může významně reprezentovat a je důležité, aby neztratila lesk a spíše posilovala svou prestiž. Chápu, že proto náchodská veřejnost pozoruje prodej tohoto podniku s rozpaky.


Co vás vedlo k tomu, že jste usiloval o funkci hejtmana
Již v minulém volebním období jsem byl krajským zastupitelem. Mezi komunálními politiky za sociální demokracii jsem měl dobré zkušenosti s řízením obce třetího stupně. Mojí výhodou je, že nepocházím z krajského města a znám mentalitu lidí z oblasti, která se potýká se svými specifickými problémy.


Co pokládáte za důležitější na trase Hradec – Broumov? Můžete stanovit pořadí? 1.Obchvat Jaroměře, 2.Obchvat Č.Skalice , 3. Obchvat Náchoda , 4. Obchvat Hronova, 5. Třetí stoupací pruh na Pasa
1. Obchvat české Skalice 2. O. Náchoda 3. stoupací pruh na Pasa 4. O. Jaroměře S tím, že bych všemu mohl předřadit dotažení dálnice D11 nejlépe až na hranice s Polskem.

Myslíte si, že existují nějaká odvolání ve stavebním řízení, které by pan Pacák, pracovník krajského úřadu, rozhodl ve prospěch stavebních úřadů a nesmetl ze stolu vrácením nebo zamítnutím? Tak to totiž tvrdí ve svých školeních, které provádí v pracovní době.
Krajští úředníci, kteří mají na starost výkon státní správy, se musí řídit především českými zákony. V jejich duchu musí být také vedena jejich úřední rozhodnutí. Vedoucího Pacáka považuji za jednoho z největších odborníků ve svém oboru.


Pane hejtmane!!! Těšíme se na Vaši návštěvu na zastupitelstvu v České Skalici 16.3.2009.Vaše přítomnost je velmi nutná a ještě nutnější konečné a pozitivní řešení dokončení obchvatu města. Je Váš slib o dořešení problému obchvatu závazný? Neumím si představit co by se stalo, kdyby zase zůstalo u slibů a řešení nebylo. Pokud víte již nyní něco nového, dělte nám to. Děkuji!!! Jiří Vít, místopředseda sdružení "Za obchvat České Skalice".

Na zastupitelstvo České Skalice se chystám a chci na tomto fóru obyvatelům tohoto města vysvětlit postup, na jehož konci má být právě dokončení obchvatu. Kraj je připraven se na tomto řešení finančně podílet. Více v předešlé odpovědi.

Obchvat České Skalice je stále v nedohlednu. Bude stanoven konečný termín jednání s Jirouškovými a nástup radikálního řešení v souladu se zákonem?
Po svém nástupu do hejtmanské funkce jsem jasně deklaroval, že urychlené zprovoznění obchvatu České Skalice patří mezi zásadní priority. Absolvoval jsem nesčetná jednání k vyřešení tohoto problému: včera jsem se setkal s ministrem dopravy, již dříve s náměstkem ministra dopravy, generálním ředitelem ŘSD, zástupci majitelů sporných pozemků či zástupci českoskalické samosprávy. Jsem přesvědčen, že doprava bude do konce letošního roku míjet českoskalické centrum po této dopravní stavbě. Preferuji dokončení této stavby v původní trase.

Stejně jako v jiných okresech republiky, také na Náchodsku se zvýšila nezaměstnanost, zejména pak na Broumovsku odkud pocházíte. Máte recept na její snížení?
Vím, že poměrně vysoká nezaměstnanost trápí Broumovsko dlouhou dobu a dopady ekonomické krize situaci spíše zhorší. Oceňuji stabilitu největší broumovské firmy Veba. V Broumově je kraj druhým největším zaměstnavatelem - mám na mysli nemocnici. Inicioval jsem vznik jakési kuchařky, která by měla nabídnout určité recepty či řešení, jak by mohl kraj jako instituce pomoci snížit dopady finanční krize na své obyvatele.

Oblastní nemocnice v Náchodě se topí v dluzích. Co je podle vás příčinou tohoto stavu, pomůže ji kraj.
Finanční ztráta náchodské nemocnice je kumulovaná za několik let a je otázkou, proč tuto situaci neřešil kraj již dříve. Rozhodně to souvisí s tím, že zastupitelé dříve neměli dostatečnou kontrolu a informace o stavu krajských zdravotnických zařízení v holdingu. Tento problém jsme odstranili a hospodaření nemocnic bude nadále transparentní. Garantuji, že kvalita poskytované zdravotnické péče zůstane zachována a kraj zajištění ekonomické stability této nemocnice pomůže.

Rozvoji regionu Broumovsko brání, mimo jiné, špatná dopravní dostupnost. Již několik let je požadováno řešení problému přes Pasa a rekonstrukce silnice v Teplicích n.M. Samostatnou kapitolou je zákaz zimní údržby chemickou cestou. Budete se osobně zasazovat o řešení těchto problémů a zlepšení nelichotivého stavu silnic na Broumovsku?
Můj zájem o řešení problémů Broumovska je velký a znám je z vlastní zkušenosti. Připravuje se vybudování třetího přídavného pruhu přes Pasa, který by měl pomoci ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy především v zimních měsících. Zpracovává se projektová dokumentace a akce bzde zařazena mezi krajské dopravní priority v následujících dvou letech. V posledních letech považuji zimní údržbu za dostatečnou, nicméně v některých regionech svazují ruce silničářům zákonné normy.

NEUPRAVENÝ ROZHOVOR ZDE

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/-KA chovatelských potřeb (Buddy obchod). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení., Směnnost: ranní a odpolední směny nebo krátký/dlouhý týden., Požadavky: spolehlivost, pečlivost, znalost práce na PC, dobrá komunikace se zákazníkem., Kontakt - paní Kučinková Andrea; 777 728 040 (od 09:00 hod. do 16:00 hod.), e-mail: kucinkova@perritosnacks.eu (zaslání životopisu).. Pracoviště: Štěpán kučinka - pracoviště oc tesco jaroměř, Husova, č.p. 69, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Andrea Kučinková, +420 777 728 040(od09:00hod.do16:00hod.).

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač smíšeného zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Střídavě práce o sobotách. Po skončení zkušební doby příspěvek na stravné ve výši Kč 40,- na den, odměna při pracovním a životním výročí, příspěvek na dětský tábor, poskytnutí 3 dnů zdravotního volna (dle podmínek kolektivní smlouvy) a další firemní benefity. Životopisy zasílejte na e-mail: instruktori@konzumuo.cz.. Pracoviště: Č.156 - konzum, prodejna česká skalice, 28. října, č.p. 377, 552 03 Česká Skalice. Informace: Jana Prouzová, +420 725 581 796.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti PRODEJCE/-KYNĚ AUTODÍLŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., Náplň práce: komunikace se zákazníky telefonicky, e-mailem, poskytování odborných informací; komunikace s dodavateli, dohledávání a objednávání autodílů; příjem a prodej zboží; fakturace; komunikace s obchodními partnery; hledání nových obchodních partnerů; průzkum trhu., Požadavky: podmínkou znalost MS Office (hlavně MS Excel); samostatnost i práce v týmu; komunikativnost; obchodní duch, ochota učit se novým obchodním dovednostem; spolehlivost; aktivní řidičský průkaz sk. B; zkušenost v oboru výhodou, ale není podmínkou. Zaměstnavatel preferuje zaučeného prodavače autodílů., Nabízené výhody: nástupní mzda od 25.000,- Kč hrubého s možností dohody o výši platu dle dosažené kvalifikace a znalostí; mobilní telefon; práce v kanceláři i v terénu; stravenky, sleva na prodávaný sortiment. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: martin@hpp.cz. Pracoviště: H.p.p. spol. s r.o., 552 25 Rychnovek. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA JEDNOÚČELOVÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) + následuje prodloužení. Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., Nabízená hrubá měsíční mzda od 19.000,- Kč do - dle schopností., Požadavky: min. vzdělání - vyučení v technickém oboru. , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, dopravné, příspěvek na penzijní připojištění, 25 dní dovolené, akce pro zaměstnance, stabilizační odměny..., Kontakt e-mailem, poštou nebo telefonicky.. Pracoviště: Mesa parts s.r.o., 549 12 Vysokov. Informace: Personální oddělení, +420 491 419 811.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZE ŽIVOTA SOKOLŮ. Díky fotopasti bylo možné sledovat hnízdění sokolů takřka online. Ochránci přírody se tak dozvěděli v kolik hodin snídají a jak rychle mláďata rostou. Snímek zachycuje krmení mláďat.
2

Mladí sokolíci poprvé roztáhli křídla, z pěti párů ale vyvedly mladé jen dva

Ilustrační foto.

Vojnar: Snad bychom měli zůstat všichni

Vydejte se po stopách bojů! V turistickém nebo na kole

Starkoč – Již po třiačtyřicáté zve TJ Sokol Starkoč na dálkový pochod „Po stopách bojů z války roku 1866“.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Jansa: Osmé místo není zklamáním

Police nad Metují – Jak na tobogánu si museli připadat hráči, funkcionáři i fanoušci polického fotbalu v nedávno skončené sezóně 1. A třídy. Do sezóny vstupovali Poličtí plni nadšení a očekávání, to však postupně opadávalo, začala převládat skepse, kterou v samém závěru ročníku opět vystřídalo zlepšení. „Pokud všechno dobře dopadne, měli bychom příští rok pomýšlet na lepší umístění,“ věří polický trenér LUBOMÍR JANSA.

Náchod koupil pozemek s ruinami bývalé Tepny téměř za 56 milionů

Náchod - Posvěceno a zpečetěno. Podpisem kupní smlouvy, vložením do katastru nemovitostí a zaplacením kupní ceny bylo včera ráno zpečetěno pondělní usnesení náchodského zastupitelstva, které posvětilo odkoupení areálu bývalé Tepny od společnosti JTH Holding.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT