Novoměstští organizátoři tradiční akce oslovili ke spolupráci Dobrušku a Opočno. Mezi městy a jejich památkami jezdily 16. září kyvadlově v půlhodinových intervalech bezplatné autobusy. Vyjely v 9 hodin ráno z Nového Města nad Metují a první spoje ve městě objížděly trasu průvodu zakladatele města Jana Černčického z Kácova a jeho družiny, který vyrazil od krčínského zimního stadionu a prošel celým městem. V organizaci tradičního průvodu se každoročně střídají všechny tři tamní základní školy. Letos byla hlavním pořadatelem ZŠ Komenského. Sekundovaly jí místní spolky, skauti i občané.

Na Husově náměstí a na zámeckém nádvoří pak pokračoval kulturní program, kde vystoupily děti ze ZUŠ, houslistka Nika, cimbálovka či kapela Šmikuranda, pro děti byl na náměstí připraven historický kolotoč a další hry a aktivity, pro dospělé zase zámecké vinobraní. Na náměstí byly k vidění ukázky ruční výroby papíru a nechyběly ochutnávky specialit ukrajinské kuchyně.

Zdroj: Irena Voříšková

Na úvod programu starosta Milan Slavík po slavnostní ceremonii, kdy předal symbolický klíč od města Janu Černčickému z Kácova, ocenil žáky ZUŠ, kteří si zahráli s Českou filharmonií a Filharmonií Hradec Králové, Michaela Volfová zvládla reprezentovat město v obou tělesech.

Pozdní léto v půvabném lázeňském městečku Kudowa-Zdrój kousek od českých hranic.
Jiný svět kousek od hranic: Lázně Kudowa okouzlí nejen barevnou záplavou květin

Návštěvníci akce obdrželi brožurku, která sloužila zároveň jako soutěžní karta, s níž v rámci razítkovací soutěže mohli získat zajímavé ceny. Protože je v letošním roce celostátním tématem Dnů evropského dědictví „Život v památkách“, byly v nabídce i nové zrekonstruované historické objekty na Husově náměstí jako Vlaštovčí dům nebo Hotel ANNO. Na každé památce čekaly děti ze ZŠ Komenského, které návštěvníky objektem provedly a udělily jim razítko do razítkovací karty.

V Dobrušce a Opočně bylo otevřeno celkem 13 objektů. Unikátním zážitkem bylo například zpřístupnění hrobky rodu Colloredo-Mansfeldů v Mariánském kostelíku, která je běžným návštěvníkům za normálních okolností zcela uzavřena. V Opočně se konaly prohlídky také kostnice, roubenky č.p. 55, jindy nepřístupné zámecké kaple sv. Anny a přízemí budovy bývalého soudu. Otevřel se rovněž klášterní kostel s křížovou cestou J. V. Bergla a během komentované prohlídky klášterní zahrady bylo možné nahlédnout i do rajské zahrady skryté uvnitř komplexu klášterních budov.

Zlatý prim získal snímek Buko. Úspěšný byl snímek Děti Nagana - odnesl si cenu za nejlepší scénář a hudbu, herec Tom Brenton získal cenu za výkon mladého umělce. Cenu za mužský herecký výkon si převzal Kryštof Hádek za jednu z hlavních rolí ve filmu Grand
Týden komedie: Zlatý prim má Buko, v hrnci smíchu se uvařilo Přání k narozeninám

V rámci doprovodného programu v Opočně se uskutečnila i přednáška na téma Cesta na popraviště – hrdelní právo v Čechách v zámecké tabulnici.

Kromě autobusových linek spojily všechna tři města i koncerty Smíšeného pěveckého sboru Kácov, který vystoupil dopoledne v kostele Nejsvětější Trojice v Opočně, v poledne v kostele sv. Václava v Dobrušce a odpoledne pak na novoměstském náměstí.

Součástí akce byl Den otevřených dveří v novoměstské společnosti AMMANN Czech Republic, s. r. o., kde byl připraven bohatý program.