Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do boje s jedy v podzemí jdou v první linii sondy

Nové Město nad Metují – Do podzemního jezera s vodou zamořenou rakovinotvornými chlorovanými uhlovodíky se navrtá pětasedmdesát sond. Všechny budou jedy pomalu likvidovat.

31.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Tak bude vypadat další průzkum ekologické zátěže na poli za bývalým národním podnikem Elton v Novém Městě nad Metují, který začíná v srpnu. Z něj má být jasné, jaká metoda bude na sanaci znečištění nejvhodnější.

Jedy ohrožují i vodu pro Hradec Králové

Jde o závažnou věc, neboť jedy se šíří směrem k prameništi Litá u Českého Meziříčí, odkud se odebírá pitná voda dokonce i pro Hradec Králové. Za několik let by se látky mohly dostat až do prameniště a strategicky důležité zásoby vody znehodnotit.

„Vyzkouší se tři metody pro případnou budoucí velkou hlavní sanaci ekologické zátěže. Došli jsme k názoru, že nemá cenu zkoušet metody jen někde na malém prostoru, protože je tam poměrně složité geologické prostředí a není stoprocentně jisté, že tam, kde se udělá vrt, voda bude. Rozhodlo se proto, že metody se budou zkoušet v poměrně velkém rozsahu a v rámci do průzkumu dojde i k částečné sanaci," uvedl Pavel Štras z odboru životního prostředí Městského úřadu v Novém Městě nad Metují.
Všechny tři metody podle něj fungují a je jen zapotřebí otestovat, která z nich na chlorované uhlovodíky v daném prostředí zabere nejlépe. Na zasaženém území proto vznikne celkem 75 vrtů, na každou metodu jich bude 25. „Vždy do spodní vody v podloží se nechá zasáknout látka, která bude se škodlivými látkami reagovat a jejich koncentrace se tak bude stále snižovat. Dvě metody jsou chemická reakce, třetí biologická. Ta bude nejpomalejší. Bakteriím se navodí vhodné prostředí pro jejich růst, a ty vytvoří prostředí pro samovolný rozklad znečišťujících látek," vysvětlil Pavel Štras.

Na bitvu už mají 
17 milionů

Městský úřad v Novém Městě nad Metují už má potvrzeno, že stát dá na upřesnění ekologické zátěže zhruba 17 milionů korun. Město se problémem zabývá proto, že bývalý národní podnik nemá právního nástupce, po němž by se mohly vymáhat náklady či požadovat likvidace.

„Naše město má eminentní zájem, aby jeho obyvatelé žili v ničím nezatíženém prostředí. Stejně důležité je pro nás i to, aby jakýmkoliv způsobem nebyla ohrožena ani ostatní města a lokality. Jsem ráda, že prvního srpna budou práce na doprůzkumu znečištění zahájeny," uvedla novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.
Kdy dojde na likvidaci celé zátěže a kde se na ni vezmou peníze, to se zatím neví.

Největší koncentrace znečištění je pod polem vedle bývalého Eltonu. Na havárii se přišlo náhodou na konci osmdesátých let, ale jak se jedy do půdy dostaly, dodnes nikdo oficiálně neví. Před čtyřmi a šesti lety se prováděly průzkumy, jak se znečištění šíří.

„Je to největší a nejzávažnější ekologická zátěž v Královéhradeckém kraji, její likvidace je proto velice důležitá. Kraj se na nákladech podílí zhruba deseti procenty," 
uvedl mluvčí krajského úřadu Imrich Dioszegi.

Autor: Pavel Bednář

31.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení