I když ještě včera ráno mluvčí HZS KHK Martina Götzová konstatovala, že východočeští hasiči čekají na výzvu a zatím se do Hřenska nechystají, už za pár desítek minut bylo všechno jinak.

„Na žádost Hasičského záchranného sboru ČR jsme už dopoledne vyslali odřad do Hřenska na pomoc s hašením lesního požáru. Celkem od nás vyrazilo 13 profesionálních hasičů. Abychom nevytížili jenom jeden územní odbor, kde by poté mohli chybět, byli v něm hasiči z celého Královéhradeckého kraje,“ zmínila Martina Götzová, že zastoupení mají hasiči z každého okresu. Na západ republiky vyrážely dvě cisterny, velkokapacitní čerpadlo Somati, které umožňuje dálkovou dopravu vody až na vzdálenost dvou kilometrů, dále dopravní a velitelský automobil a týlový kontejner.

Hasiči z Pardubic i Hradce Králové vysílají odřady do Hřenska na pomoc s hašením velkých lesních požárů.
Do Hřenska jede pomoci bojovat s požárem 13 hasičů z Královéhradeckého kraje

„Na místo jako první dorazilo Somati s týlovým kontejnerem a kolem 14. hodiny dorazila do Hřenska i další technika,“ zmínila Martina Götzová. To, jestli bude potřeba ještě dalších hasičů z východních Čech, ukáže vývoj situace. „V tuto chvíli předpokládáme nasazení tohoto odřadu na tři dny a pak se uvidí, jak se vše bude dále vyvíjet.“

Včera odpoledne vyrazili na cestu i hasiči z Pardubicka. „Na pomoc kolegům, kteří již několik dní bojují s plameny v Hřensku, byl v úterý odpoledne vyslán odřad hasičů složený z příslušníků a techniky HZS Pardubického kraje. Odřad utvoří celkem 21 hasičů a sedm kusů techniky. Na místě se ihned přidají ke kolegům, kteří bojují s rychle se šířícími plameny ve velmi těžko přístupném terénu Národního parku České Švýcarsko,“ uvedla k pomoci z Pardubického kraje mluvčí tamních hasičů Vendula Horáková.

Východ podobná ohnivá neštěstí nezná

Přestože se velké požáry nevyhýbají ani východním Čechám, rozsahu právě hořícího lesa v Českém Švýcarsku se zdaleka nepřibližují. Zřejmě největší požár za poslední roky vzplál před necelými čtyřmi roky v Krkonoších.

18. listopadu 2018 - požár u Labské boudy

Jeden z největší požárů krkonošské přírody za posledních deset let vzplál nad Labskou boudou nedaleko česko-polské hranice. Způsobila ho tehdy zřejmě lidská nedbalost. Z možné jiskry od nedopalku se zrodil požár, který zaměstnal české i polské hasiče na dlouhých 21 hodin. Navíc v extrémních podmínkách. První komplikace měli na české straně už při příjezdu. Nemohli se k ohni dostat blíž, protože přes pramen Labe se nedá přejet hasičskými auty, takže museli hadice tahat už od pramene. Hasit pomáhal každý, kdo měl ruce a nohy. Shořelo tehdy dvacet hektarů louky a lesa. A mohlo být ještě hůř. Kromě ohně byl nepřítelem i vítr. Znemožnil start vrtulníku, který měl hasit ze vzduchu. Rychle rozfoukával plameny, takže nakonec zasáhly plochu asi 600 x 600 metrů. Kvůli vichru mrzli hasiči, kteří nebyli přímo u ohně, ale obsluhovali techniku. Pocitová teplota klesla až k minus patnácti stupňům Celsia. Požár zastavila až hraniční cesta. Podle ochránců příroda naštěstí neutrpěla zásadní škody. Shořela suchá tráva, ostřice a odumřelé kleče. Místa s rašeliníkem, většina kleče, a dokonce některé travnaté plochy uvnitř požářiště zůstaly bez úhony.

Požár u Labské boudy byl viditelný z několikakilometrové vzdálenosti, dokonce i meteorologické radary ho zaznamenaly.
Požár u Labské boudy zavinila nedbalost

19. dubna 2011 - Ruprechtický Špičák

Na nejvyšší místo Broumovského výběžku vyrážela hasičská technika od nás i ze sousedního Polska. Přímo pod rozhlednou na Ruprechtickém Špičáku poměrně rozsáhlý požár plundroval turisticky vyhledávanou oblast. Spalující oheň se bez ohledu na státní hranice šířil po větru od našich severních sousedů na české území až k rozhledně a zasáhl zhruba hektar porostu. Na hašení v těžko přístupném a kopcovitém terénu byly povolány z Brna a z Prahy dva vrtulníky Policie ČR s bambi vaky, a také hasicí letadlo z Polska. Naštěstí se hasičům i navzdory náročnému terénu podařilo oheň celkem rychle uhasit.

Na Ruprechtickém Špičáku shořel přibližně jeden hektar porostu.
Oheň na hranicích se šířil do blízkosti rozhledny

5. června 2011 - Skládka pneumatik u obce Bor u Skutče.

Tuny uskladněných pneumatik vzplály v Boru u Skutče na Chrudimsku. Hustý černý mrak byl vidět z desítky kilometrů vzdálených míst. Na místo se sjelo 17 jednotek profesionálů a dobrovolných hasičů z okolí, a to i ze sousedního okresu. Jednalo se o skládku o rozměrech přibližně 20 x 20 metrů, ale požár se kvůli prudkému větru rozšířil na plochu o velikosti přibližně 60 x 60 metrů. O střechu přišel majitel sousední truhlárny, kde se vyrábí nábytek. Místní lidé zavřeli na radu hasičů okna svých domů, kouř vycházející ze skládky byl hustý a páchnoucí. Naštěstí se díky silnému větru rychle rozptyloval do ovzduší. Skládku se podařilo zcela uhasit až téměř po týdnu.