Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do budoucna bude možné snížit riziko povodní

Velké Poříčí – Městys rozprostírající se na březích Metuje trápí občas se vracející povodně, zejména při jarním tání sněhové pokrývky. K rozlití Metuje naštěstí po právě skončené zimě letos nedošlo, ale hladina řeky umí být nevyzpytatelná i jindy …

31.3.2010
SDÍLEJ:

V minulých letech například ve Velkém Poříčí (na snímku) záplavy způsobily zdejším obyvatelům nemalé starosti.Foto: DENÍK/Milan Moravec

Největší problémy a majetkové škody natropí řeka zejména obyvatelům na dolním konci, kde je výška břehů minimální. Již v 90. letech minulého století začalo zastupitelstvo usilovat o urychlené vybudování protipovodňových opatření. To co se zprvu zdálo jednoduché tvrdě narazilo na úředního šimla a tak se začalo úřadovat, vyjednávat a přesvědčovat, že tato opatření jsou opravdu nutná.

Po mnoha letech úřadování se nyní konečně začalo blýskat na lepší časy. Ke konci minulého roku se konečně podařilo zajistit všechny souhlasy, stavební povolení a došlo i k ujasnění majetkoprávních vztahů na pozemcích kde budou protipovodňová opatření realizována.

„Příprava protipovodňových opatření trvá již velmi dlouho, když jsem nastupoval před téměř osmi lety na radnici, věřil jsem, že zahájení realizace je otázkou maximálně tří let,“ vrací se ve vzpomínce zpátky starosta městyse Josef Král do období, kdy myšlenka na protipovodňová opatření začala získávat konkrétní podobu.

Jak se ale ukázalo tak snadné to nebylo: byrokracie, neochota a někdy i vypočítavost majitelů pozemků tuto přípravu opozdilo. „Velké Poříčí do současnosti vložilo na realizaci opatření již více než 2 miliony korun na výkupy pozemků, projektovou přípravu apod.,“ říká starosta.

Dle informací Povodí Labe dostal investor souhlas z ministerstva zemědělství se zahájením výběrového řízení na dodavatele stavby. Nyní se očekávají nabídky, z nichž vzejde dodavatel stavby. „Jestliže vše půjde podle plánu a nikdo se neodvolá, tak by se mohlo s realizací stavby začít již v létě letošního roku,“ doufá starosta, a dodává, že realizace musí být dokončena nejpozději do 31. března 2013.

Obyvatelé, bydlící v blízkosti Metuje tuto informaci dostali na vědomí prostřednictvím Poříčského zpravodaje - při čtení však stejně po očku sledují hladinu řeky a doufají, že povodeň se jim prozatím v nejbližší době vyhne.

„Jsme v úzkém kontaktu s investorem a chceme být detailně informováno o postupných krocích jak probíhají finální přípravy,“ řekl Deníku starosta městyse Josef Král.

Stavební práce na protipovodňových opatřeních budou obnášet zkapacitnění vodního koryta řeky od mostu u staré školy po toku řeky, průleh na luka pod Velkým Poříčím, kterým se odvedou velké vody do území, kde se mohou rozlít a tím se sníží hladina vody v řece.
„Součástí akce je i vybudování dvou mostů. Celkové náklady na realizaci této první etapy jsou odhadovány zhruba na 70 milionů korun,“ prozradil starosta.

Obec zároveň připravuje 2. etapu protipovodňových opatření ve střední a horní části Velkého Poříčí. Nyní se již připravuje projekt k územnímu řízení a tato akce by mohla, pokud vše půjde bez problémů, plynule navazovat na 1. etapu. Potom již by měla být obec zabezpečena od hrozícího nebezpečí povodní. (jim)

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení