Nakládka se uskutečnila ve zdejší firmě Batist Medical, která je výrobcem zdravotnického materiálu a pomůcek. Jedná se už o 29. kontejner s vybavením, který pomůže těm nejpotřebnějším. Humanitární pomoc vypravila Nadace sv. Františka z Assisi, která pomáhá nejchudším a nejubožejším a pokračuje tak v odkazu blahoslavené Matky Terezy z Kalkaty.

Z Červeného Kostelce kamion odjel do Brna, kde byla naplánována druhá část nakládky. Následně zamířil do Hamburku, kde bude naloděn. Předpokládaný termín připlutí do kalkatského přístavu je 8. září. Zde kontejner převezmou bratři a sestry z kongregace Misionářky lásky.

Kontejner plný humanitární pomoci putuje do indické Kolkaty na pomoc pro chudé a malomocné.

Kontejner je plný zdravotnické pomoci

Nákladní kontejner je plný zdravotnického materiálu určeného pro Indii. Pro nemocné je naložena gáza, obvazy, pružná obinadla a vata. Dále je v kontejneru sedm mechanických invalidních vozíků, dva tisíce infuzních souprav, injekční jehly a stříkačky, chirurgické rukavice, léčiva, a to zejména antibiotika, léky proti bolesti, vitamíny, dezinfekce do ran a další pomůcky v celkové hodnotě 4 300 000 korun.

Nadace funguje od roku 1999 a do roku 2013 už vypravila osmadvacet lodních kontejnerů. Hodnota darů dosáhla 80,6 milionu korun a celkem odeslala 301,8 tuny kontejnerové pomoci.

„Na organizaci naplnění i na samotné nakládce kontejneru se podílí skupina spolupracovníků nadace, a to jak v hlavním sídle nadace v Brně, tak i v pražské pobočce. Jsou to lidé všeho věku a nejrůznějších povolání. Společné mají jedno, oslovilo je poselství Matky Terezy, tedy pomáhat těm nejubožejším z ubohých. Není jim zatěžko věnovat své úsilí, aby soustředili peníze na nákup obsahu zásilky či věcné dary, výhradně ale zdravotnický materiál," informovala Petra Štěpančíková z nadace.

Nadace pomáhá už patnáct let

Pomoc nadace je trvalého rázu. Už nyní se začíná pilně pracovat na přípravě další zásilky. Nadace uvítá jakoukoliv iniciativu od lidí, kteří by se chtěli do organizování pomoci zapojit. Mohou tak učinit finančním příspěvkem na nákup zdravotnického materiálu nebo po předběžné domluvě věcným darem. Přinést či poslat mohou obvazy, gázu, invalidní vozíky, podpažní berle, či osobní účastí na přípravě a odesílání zásilek v pracovní skupině v Brně či Praze.

Jelikož nadace nakupuje od osvědčených a vyzkoušených firem a výrobců, tak už podařilo ušetřit na pořizovacích nákladech asi 3,3 miliony korun.

„Chtěli bychom poděkovat všem organizacím i jednotlivcům, kteří nám jakkoliv přispěli, ať už finančně, věcnými dary či osobním nasazením," uvedla předsedkyně správní rady Nadace sv. Františka z Assissi Dana Jarošová. 

Kontejner plný humanitární pomoci putuje do indické Kolkaty na pomoc pro chudé a malomocné.