VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do investic mají pustit rekordně milionů

Náchod - Město Náchod má letos hospodařit s rekordním objemem peněz určeným na investice. Alespoň tak s tím počítá návrh rozpočtu, který včera v podvečer schvalovali náchodští zastupitelé.

26.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Náchodští očekávají na investice rekordní výdaje ve výši přes sto šedesát milionů korun. „Vloni počítal rozpočet s podstatně menší částkou a i v dobách největší slávy byly částky na investice nižší," uvádí náchodský starosta Jan Birke.

Na investice se plánuje 161 milionů, třeba v roce 2009 to bylo „jen" 113 milionů a předloni 102 milionů korun. Peníze půjdou na opravy místních komunikací, ale třeba i na projekt obnovy břehů řeky Metuje nebo na úpravy Masarykova náměstí.

„Většina investic je podporována či připravována k podpoře dotacemi, takže se navíc očekává postupná návratnost vložených prostředků po ukončení nebo už během realizace," dodává Birke.

Město chce podle návrhu rozpočtu z kapitoly běžných výdajů 20,1 milionů korun poslat do škol. Vloni to bylo 19,8 milionu a předloni 27, 2 milionu. Třeba náchodský radní Aleš Cabicar by do dalších období rád viděl navýšení prostředků právě v kapitole školství. „Zejména pak do mateřských škol a prvního stupně základního školství včetně například i mimoškolních zájmových aktivit dětí. Na rok 2013 se nám podařilo tuto kapitolu navýšit o zhruba dva miliony korun a rád bych, aby se v tomto trendu pokračovalo," uvádí Cabicar.

Dalších 30,4 milionu korun z běžných výdajů má jít na kulturu a sport. Vloni to bylo 29,4 a předloni 23 milionů korun.

Město také rozdělí 17,4 milionu korun dotacemi třeba na podporu občanských sdružení, sdružení postižených, provoz stacionáře či na kulturní a sportovní akce. Přispěje také na činnost sborů dobrovolných hasičů částkou v celkové výši 783 tisíc, což je více, než vloni. Tehdy částka na podporu dobrovolných hasičů činila 543 tisíc.

V oblasti příjmů má město z daní získat přes 170 milionů korun a dále vybrat třeba 10,8 milionu korun na dani z nemovitosti.

Plánují vyrovnaný rozpočet

Celkem rozpočet počítá s běžnými příjmy ve výši 262,8 milionů a výdaji 216 milionů. Celkem po financování mají být příjmy zhruba 407 milionů a výdaje ve stejné výši.

„Návrh rozpočtu reálně reflektuje současné příjmy městské kasy. Za velmi důležité považuji celkovou vyváženost. Nejsem přítel vytváření dluhů pro jiné, a zejména ne formou spotřeby. Za podstatné bych viděl rapidní zlepšení hospodaření městských firem, ať už je to například Beránek Náchod či Správa budov," uvádí Cabicar.

Podle starosty je město ve vynikající ekonomické kondici, jakou se v dnešní době může pochlubit málokteré jiné. „Dluhová služba ukazatel činí v případě Náchoda 0,49. Z toho vychází, že jsme prakticky nulově zadlužení," chlubí se Birke. „Máme finanční rezervu 71 milionů korun přímo na účtech u bank. To znamená, že tyto peníze máme k dispozici, aniž bychom museli cokoliv prodat. To má v dnešní době asi málokteré město," hlásá náchodský starosta.

Škrtali, šetřili, odkládali a teď mají

Finance se městu podařilo ušetřit třeba výběrovými řízeními. Firmy v poslední době soutěží v nabídkách nižších cen. Podle starosty se také po příchodu současného vedení radnice některé investice, které nebylo zapotřebí dělat hned, odkládaly, takže se ušetřilo i tím.

„Některá města třeba teprve teď objevují Ameriku, že dělají elektronické aukce na výběr dodavatele elektřiny či plynu. To jsme udělali už dávno v prvním půl roce, kdy jsme přišli na radnici. A tyto úspory se postupně projevily," vysvětluje Birke.

Autor: Pavel Bednář

26.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení