„Strakatý“ se smrtkou vedli průvod masek pevnostním městem

„Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu. Proč bychom se hádali, když jsme se tak setkali, pospolu,“ prozpěvoval si průvod masek v ulicích Josefova. Před prodejnami, hospodami i obydlím sousedů vždy zastavil a medvěd vyzval panímámu k tanci, k němuž se postupně přidávaly i další masky. Nechyběli mezi nimi slaměný, smrtka, morový doktor, řezníci, kominíci dělající kolemjdoucím šmouhu na tvář pro štěstí, jeptiška, myslivec, kůň, koza i mnohé další postavy.

„U nás v Josefově se k průvodu připojují také vojáci, selky a markytánky,“ připomíná průvodce pevnosti Tomáš Jirouch v pestrobarevné masce Masopusta a dodává, že celému veselí předcházelo slavnostní zahájení, při kterém on sám žádal o povolení velitele pevnosti, veleváženého generála.

Průvod to byl opravdu veselý. Vyhrávalo se na housle, basu, trumpetu, dudy i další hudební nástroje. Jednou ze zastávek byl Bastion IV, kde sídlí kolonie umělců. Tam se odehrály veselé masopustní scénky o mlynáři, který i starou bábu ve sličnou dívku proměnil či o hospodském, který špatně skončil.

Brány Bastionu I byly otevřené až do odpoledne. Řemeslný jarmark ukázal práci provazníka, podkováře, jehlaře, košíkáře nebo přadleny. Hladové žaludky zasytily zabíjačkové i sladké dobroty. Na návštěvníky čekalo okolo čtyřiceti řemeslníků a trhovců.

Děti potěšilo loutkové divadlo od BOĎI Jaroměř, taneční vystoupení folklorního souboru Barunka, hudební soubor Ritornello Michaela Pospíšila a kapela Herky. Zruční pekaři se mohli zapojit do soutěže o nejlepší masopustní koblihy a malí i velcí se vydali na dobrodružné putování s masopustním koblížkem.

Volné létání papoušků v sokolovně ve Studnici.
„Jednou Kevin uletěl, ale na zavolání se vrátil. Tím to začalo“