Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do podzemí pevnosti Dobrošov se návštěvníci dostanou i výtahem

Dobrošov /FOTO/ - Předválečnou pevnost Dobrošov vlastní nyní Královéhradecký kraj. Převzal ji tento týden zdarma od české armády a návštěvníci se v příštích letech mohou těšit na mnoho zajímavých novinek a změn. Pevnost je první kulturní památkou, kterou kraj opravdu vlastní. O její převod usiloval devět let.

12.7.2015
SDÍLEJ:

REGIONÁLNÍ MUZEUM V NÁCHODĚ plánuje také revitalizaci vstupního objektu pevnosti, kde by měla být rozšířena expozice i zázemí pro turisty i zaměstnance. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Pro nás bylo podstatné pevnost získat, protože tam budeme moci konečně investovat a zajistit turistům patřičný komfort, což předtím nešlo. Pevnost si ročně prohlédne na 25 tisíc návštěvníků, což je opravdu hodně. Mezi muzejními expozicemi v kraji má druhou nejvyšší návštěvnost hned po Muzeu východních Čech," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Ten by si také přál, aby památka byla lépe využívána a je si vědom, že se jedná i o velký finanční závazek. „Budeme se snažit o zvelebení pevnosti i v rámci evropských peněz," dodal hejtman a připomněl, že důležitá je i spolupráce z mezi Náchodem a Českou Čermnou, a to z hlediska cestovního ruchu. To potvrdil i starosta Náchoda Jan Birke. „Dobrošov je jednou z příměstských částí Náchoda a i do ní budeme z rozpočtu investovat dostatek finančních prostředků," slíbil Birke a informoval, že ve spolupráci s královéhradeckou správou a údržbou silnic a komunikací dojde k generální opravě celé trasy od Náchoda až na Dobrošov. „V tuto chvíli se připravuje projektová dokumentace právě na rekonstrukci krajské komunikace, kterou je hlavní příjezd k pevnostnímu komplexu. V příštím roce chystáme rekonstrukci místních komunikací na Dobrošově a vytvoření například odstavných parkovišť," popsal náchodský starosta.

A co pevnost v příštích letech čeká?  Provoz pro návštěvníky bude nadále zajišťovat Regionální muzeum Náchod, které už chystá studii možných úprav. Chtělo by například výtahem zpřístupnit podzemí pevnosti hendikepovaným, seniorům či menším dětem. „Při sestupu do podzemí je nutné sejít 170 schodů, při výstupu jich je ještě více, což mnohé návštěvníky odradí. Vychází se totiž jiným objektem, než kterým se do podzemí vstupuje," řekl ředitel Regionálního muzea v Náchodě Petr Landr.

Muzeum plánuje také revitalizaci vstupního objektu, kde by měla být rozšířena expozice i zázemí pro turisty i zaměstnance. V budoucnu po odstranění závalu by mohla vzniknout další prohlídková trasa podzemím.

K několika změnám, které více přilákají návštěvníky do pevnosti, došlo už v letošním roce. „Rozšířili jsme provoz, otevřeno je i v pondělí a náš správce i muzejní pedagožka pracují na řadě výukových produktů, zavedli jsme noční i tématické prohlídky pro žáky. Budeme se snažit, aby lidé navštěvovali pevnost opakovaně a častěji. Chceme vytvářet důvody, aby se návštěvníci vraceli," plánuje Petr Landr.

Co se dalších zajímavostí týče, v pevnostním systému najdou návštěvníci také významnou kolonii netopýrů.

Při slavnostním aktu, kdy kraj převzal památku do své správy, se ve čtvrtek v areálu pevnosti sešli i zástupci všech institucí, které mají na provozu a podobě pevnosti podíl. Přítomni byli nejen hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, ale i starosta města Náchod Jan Birke, ředitel Regionálního muzea v Náchodě Petr Landr a vedoucí odboru péče o památkový fond Národního památkového ústavu v Josefově Blanka Adámková. Pozvání přijala i starostka České Čermné Eva Smažíková.

Nyní podzemím mezi objekty pevnosti vede jedna prohlídková trasa, mimořádně je zpřístupňován objekt Jeřáb. Ročně si pevnost prohlédne zhruba 25 tisíc návštěvníků. Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se Německu. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.

Čtěte také: Správce pevnosti Dobrošov Richard Švanda říká: Připravili jsme pestrý program

Autor: Regina Hellová

12.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení