Do školy jej přišel přivítat také starosta města Tomáš Hubka. „To je poprvé, co mě v nějaké škole vítá starosta," smál se Bubník. Dobrá nálada mu vydržela i nadále.

Jako hokejista získal v roce 1948 stříbrnou medaili na Olympiádě ve švýcarském Svatém Mořici. O rok později se stal mistrem světa ve švédském Stockholmu.

Pak si s ním komunistická zvůle nepěkně zahrála. „V březnu 1950 jsme měli s národním týmem odletět na další mistrovství světa do Anglie," připomněl Bubník. K tomu však nedošlo. Naopak bylo jedenáct hráčů 13. března 1950 zatčeno. Ve vykonstruovaném tajném procesu byl Bubník odsouzen k odnětí svobody na 14 let za špionáž, velezradu a rozvrácení republiky. Údajný vůdce spiknutí Bohumil Modrý dostal trest ještě o rok vyšší.

Augustin Bubník byl vězněn v Plzni na Borech. Část trestu si odseděl v uranovém lágru v Jáchymově. V roce 1955 hokejisty omilostnil prezident Antonín Zápotocký. Komunistický režim ale hráčům nedovolili návrat do první ani druhé ligy, natož do reprezentace.

Životní elán ale Gusta Bubník nikdy neztratil. Po několika sezonách ve třetí lize se vydal na trenérskou dráhu. V polovině šedesátých let měl možnost trénovat ve Švýcarsku. Náměstek předsedy ČSTV jej ale vyslal do země tisíců jezer. „Ve Finsku jsem prožil tři krásné roky, rád na to vzpomínám. Trénoval jsem finskou reprezentaci," zavzpomínal Augustin Bubník, který v podstatě naučil Finy hrát hokej. Velkým úspěchem jeho trenérské kariéry byla porážka Československa na mistrovství světa ve Vídni. Po finském vítězství 3:1 byl Bubník v ČSSR největším vyvrhelem.

Na čtyři roky byl Augustin Bubník politikem. Do roku 2002 byl poslancem Parlamentu ČR, přestože politiku nikdy dělat nechtěl. V současné době vyjíždí na besedy s mládeží či seniory, na těchto přednáškách hovoří o zrůdnosti komunistického režimu. Je členem Konfederace politických vězňů.

Bubník vzpomínal i na veselé zážitky ze svého života. V auditoriu školy se často rozléhal hurónský smích. Hlavně když vyprávěl o svém nehynoucím zájmu o krásné ženy. Školáci vydrželi jeho povídání poslouchat více než dvě hodiny. Pak Bubníka zahrnuly všetečnými dotazy. Jeho vystoupení žáci ocenili dlouhotrvajícím vřelým potleskem.

Jan Holý