Šestatřicetiletý Bělobrádek, lídr kandidátky KDU-ČSL v kraji, získal přes čtyři tisíce sedm set hlasů. Starostu Birke volilo více než pět tisíc čtyři sta voličů v kraji. Pro srovnání: druhý na kandidátce sociální demokracie Robin Böhnisch z Trutnova získal přes čtyři tisíce dvě stě hlasů.

CELOREPUBLIKOVÝ PŘEDSEDA KDU-ČSL Pavel Bělobrádek šel odvolit s manželkou a se synem v podvečer do volební místnosti v Kladské ulici v Náchodě.

Jan Birke Deníku sdělil, že takový počet získaných hlasů jej překvapil. Čekal sice, že voliči jej podpoří jako třeba v loňských krajských volbách, kdy se dostal z poloviny kandidátky na její čelo a stal se krajským zastupitelem, ale domníval se, že nynější počet hlasů tomu bude úměrný. „Tohle jsem nečekal, opravdu ne. O to více je to pro mě úžasná zpráva. Díky patří voličům, ocenili moji práci," komentoval výsledek Birke. 

Potvrdil, že na náchodské radnici zůstane. „Stoprocentně. Nynější preferenční hlasy mi daly odpověď na to, že práci v Náchodě neděláme vůbec špatně," dodal Birke. Prozradil, že povolební večer strávil ne v sekretariátu strany, ale doma, a pak v kruhu přátel.

Náchodský starosta předskákal i dlouholetou poslankyni Hanu Orgoníkovou, šéfku sociální demokracie v kraji, která ve sněmovně trůnila řadu let. Birke není jediným starostou, kterého lidé upřednostňovali více, než jak doporučovalo pořadí na kandidátce určené stranickými sekretariáty. Preferenční hlasy totiž do sněmovny vynesly z devátého místa kandidátky ODS také trutnovského starostu Ivana Adamce. Nikdo jiný z ODS v kraji se do sněmovny nedostal.

V mimořádných volbách do sněmovny z Náchodska krom Birke a Bělobrádka uspěla také Soňa Marková, lídr kandidátky KSČM.