Začátkem roku 1939 vyústily mnichovské události v zánik samostatného československého státu a 15. března obsadila německá vojska české země. Začala nová doba „temna“, která je v učebnicích zapsána jako Protektorát Čechy a Morava.

Zub času

V období okupace byl dělostřelecký srub Dobrošov na Náchodsku, který vznikl při výstavbě československého opevnění v 30. letech, ostřelován při zkouškách německých zbraní. Objekt tehdy nejcitelněji poničila nová střela Röchling. Přesto Dobrošov II. světovou válku přežil takřka bez úhony.

Víc však pevnosti ublížil zub času. Ten donutil hejtmanství hledat firmu, která by tuto památku zachovala po budoucí generace. Podařilo se mu to až na čtvrtý pokus. Dobrošov na dva roky uzavře.

Ilustrační foto
Nezaměstnanost klesá a firmy shánějí lidi. „Bereme každého," říká manažer

„Rada Královéhradeckého kraje schválila na mimořádné schůzi nového dodavatele stavebních prací, bude jím sdružení společností Solid Care a Gemec – Union, s nabídkovou cenou 61, 3 milionu korun,“ informovala tisková mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská s tím, že kraj získal celkem tři nabídky.

„Tuto veřejnou zakázku, v předpokládané hodnotě 62,8 milionu korun, jsme vyhlásili na začátku února. Nicméně výběrové řízení ještě není ukončeno, nyní následuje patnáctidenní lhůta pro podání námitek. Předpokládáme, že stavební práce začnou koncem května letošního roku a potrvají přibližně dva roky,“ doplnil informaci radní Václav Řehoř a dodal, že začátkem letošního ledna požádal krajský úřad Centrum pro regionální rozvoj ČR o prodloužení evropské dotace kvůli obavě z nedodržení termínu realizace zakázky. Centrum vyhovělo a prodloužilo termín čerpání dotace z původního termínu 30. listopadu 2020 na 8. prosince 2021.

Nové infocentrum

Obsah rekonstrukce pevnosti nastínila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová: „Zatraktivnění pevnosti se dotkne komplexu krytů, podzemních chodeb i sálů s expozicemi.“

Zrekonstruováno bude i zázemí pro zaměstnance a parkoviště. Kromě rekonstrukce vnitřních prostor chce hejtmanství vybudovat i návštěvnické centrum, které zpříjemní návštěvu této národní kulturní památky. „Pevnost Dobrošov je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde prostě chybí,“ dodala Martina Berdychová.

Přezouvání pneumatik v servisu. Ilustrační fotografie.
Pneuservisy s příchodem jara praskají ve švech