Mladí lidé přijeli do Martínkovic, Otovic, Božanova, Šonova a Křinic. Tady převážně starším obyvatelům či místním samosprávám pomáhají se vším, co je potřeba. Od natírání plotů, střech, schodišť až po sekání polínek či práci na poli. Ani při práci jim nechybí úsměv a optimismus. Průměrný věk dobrovolníků je přitom asi 24 let.

„Každý den se mladí dobrovolníci vydávají na takzvané „joby" dobrovolnou pomoc místním obyvatelům i obcím. Rozsah prací je vskutku rozmanitý. Od prací na poli, přes chystání dřeva na zimu, až po drobné stavební či řemeslné práce," říká Vojtěch Jurásek, šéf organizačního týmu SummerJobu. Dobrovolníci zkrátka ochotně pomohou se vším, co je potřeba.

Letos jsou dobrovolníci takto na Broumovsku už potřetí. „Na projektu SummerJob je zajímavá i mezigenerační výměna. Podle ohlasů místních si ji pochvalují jak mladí dobrovolníci, tak i starší lidé, kterým je jejich pomoc určena nejčastěji," dodává Vojtěch Jurásek.

Letošní projekt zahájil královéhradecký biskup Jan Vokál, který přijel mladé pozdravit. Při návštěvě sloužil mši svatou pod širým nebem na louce u Martínkovic.

Dobrovolníci budou na Broumovsku pomáhat až do středy 8. července. Zájemci o pomoc se stále mohou informovat na webových stránkách projektu www.summerjob.naplno.net.

Kromě práce je ale připraven také bohatý kulturní program. Ve čtvrtek SummerJob nabídl v broumovském divadle zajímavou inscenaci s názvem Čtvrtý svět, v níž hráli lidé bez domova. Zahrála si už ale třeba i improvizovaná kapela mladých dobrovolníků. Nejzajímavější kulturní akcí letošního SummerJob byl koncert kapely Mňága a Žďorp, který se uskutečnil v neděli 5. července v Otovicích na hřišti.