Volby vyhrálo s 18,56 procenta hnutí Starostové a Nezávislí, jehož lídrem je současný místostarosta Josef Thér. Zjištění konečných výsledků pro něho bylo překvapením. „Na víkend jsem si jel s rodinou a přáteli odpočinout na hory. Zjištění, že naše hnutí komunální volby v Hronově vyhrálo, bylo velkým překvapením. Vítězství jsme také hned oslavili. Volební uskupení, která kandidovala pod hlavičkami velkých politických stran, měla kvalitní, řekl bych až nadstandardní volební kampaň. Proto jsem rád, že lidé vidí práci, která se v Hronově udělala, a podpořili nás," svěřil se Josef Thér.

Sdružení chce podle jeho slov v dalším čtyřletém období přispět svojí prací a zkušenostmi k tomu, aby se Hronov dále rozvíjel.

Hned v neděli se sešli zástupci všech devíti stran, které ve volbách v zastupitelstvu získaly mandát, aby si upřesnili své priority a mohla začít jednání o budoucí koalici.

„Volební programy se v hlavních tématech všech stran víceméně prolínají. Chceme připravit priority města rozdělené na investice, které nelze financovat z jiných zdrojů než z rozpočtu města. Druhá část by měly být akce připravené tak, aby se mohly ucházet o dotační tituly z Evropské unie. Na těchto prioritách by měla být co největší shoda všech zastupitelů. K tomu není třeba vytvářet žádné koalice," dodal k jednání Josef Thér.

Druhý největší počet hlasů získalo politické hnutí Patrioti, v jehož čele je současná starostka Hana Nedvědová. Z podpory má velkou radost, protože šla do voleb po páté s rizikem, že už lidé chtějí na radnici změnu.

„Lidé ale dali najevo, že jsem pro město něco udělala, to bylo vidět i na preferenčních hlasech. Je to pro mě obrovská satisfakce za trápení, která jsou s touto funkcí spojená," řekla s uspokojením Hana Nedvědová.

Nedělní schůzky se zúčastnili i Patrioti. „Řekli jsme si, jakou kdo má představu, a vítěz voleb s tím teď pracuje. Jednání stále pokračuje a jistým směrem se už posunuje. Žádná dohoda ale zatím uzavřená není. O personálním obsazení se nejedná, nejdříve se musí sladit program. Programy všech stran byly podobné, ale jisté rozdíly tam jsou. Pokud půjde všechno dobře, chtěli bychom jednání ukončit do konce tohoto týdne," doplnila současná starostka.

Jak prozradila Nedvědová, tak do podvečera pracovala, aby nemusela myslet na to, jak to dopadne a tím se psychicky vypínat. Po sečtení poloviny hlasů šla mezi své spolustraníky a čekali na výsledky společně.

„Sčítání bylo napínavé, protože se to neustále měnilo a bylo to těsné. Když byl znám konečný výsledek, tak jsme to také oslavili," svěřila se Nedvědová.

Se ziskem pouhých 6,19 procent odešla z voleb ODS, která tak po šestnácti letech odchází v Hronově do opozice.

„V Hronově lidé volali po změně, proto jsme vytvořili novou ODS, kde byly nové tváře. Bohužel voliči rozhodli, jak rozhodli a my výsledek voleb plně respektujeme. Svou možnost udělat změny občané nevyužili a 48. procentní účast ve volbách je na Hronov hodně malá," uvedl lídr ODS Roman Toušek a ještě dodal:

„Naše strana byla připravená na širší vyjednávání o koalici a udělat ve městě různé změny, po kterých se volalo."

První zasedání nových zastupitelů by se mělo konat až začátkem listopadu. Tam bude zvoleno vedení a rada města.

VÝSLEDKY VOLEB V HRONOVĚ

Volební účast: 48,94 %
Zvolení zastupitelé: Starostové a nezávislí: Thér Josef 983 hlasů, Píčová Jana 718, Šnajdr Jan 543, Lelek Libor 528; Hronovští patrioti: Nedvědová Hana 892, Vít Jaroslav 615, Strnad Tomáš 602, Maslikiewiczová Jana 455; ANO 2011: Koleta Petr 595, Rožnovský Hynek 485, Líbalová Olga 453, Frýba Jiří 435; VPM a NK „ROZVOJ MĚSTA": Málek Petr 738, Jára Karel 600, Šnajdr Jan 477; KDU-ČSL: Hurdálek Antonín 372, Zima Pavel 283; NEZÁVISLÍ: Topolnickyj Pavel 352; TOP 09: Mihola Petr 379; ČSSD: Řehůřková Věra 352; ODS: Vrzáčková Eva 267