Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dragouni na uvítání zastavili

Náchod - Silnice od hraničního přechodu v Náchodě-Bělovsi až po most u Vysokova na výjezdu z Náchoda byla včera z obou stran v obležení. Tisíce lidí přišly uvítat konvoj americké armády, jednotky, které se přezdívá Dragouni, nebo se na něj alespoň podívat.

30.3.2015
SDÍLEJ:

Americký vojenský konvoj po příjezdu z Polska na hranicích v Náchodě - Bělovsi.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Původně neměl americký konvoj v Náchodě ani zastavovat. Protože na něj ale čekaly stovky lidí, nakonec druhá a třetí část konvoje, který přijel z Polska, na hranicích zastavila. V tom okamžiku, vojáky ihned obklopili přihlížející lidé, kteří tento moment využili k prohlídce techniky a také k pozdravení se s vojáky.

„Jsem přímo nadšený. Jsem rád, že na hranicích zastavili, a tak jsem si prohlédl techniku, pozdravil se s vojáky a na památku také vyfotil. Mám radost, že jsou tady. Je škoda, že jen projíždějí. Byl bych rád, kdyby tady zůstali," svěřil se třeba Ondřej Hůlek.

Vojáci dokonce seskákali z transportérů a ochotně všem zájemcům pózovali při fotografování.

Konvoj amerických vojáků se vracel ze cvičení NATO v Pobaltí na svou domovskou základnu v Německu. Rozdělen byl na tři části, aby v celku nezablokoval dopravu. První voj projel Náchodem už v 10.36, tedy tři čtvrtě hodiny před tím, než bylo plánováno. Proto byly u silnice jen desítky lidí. Když o hodinu déle projížděla druhá část konvoje, vítaly ji už stovky lidí podél trasy. Postávaly i jinde na trase, nejen v Náchodě, ale třeba i v Jaroměři.

Mnozí lidé podél cest jásali a mávali, přinesli i české a americké vlajky, které zcela zastínily malé hloučky protestujících.

Třeba u hraničního přechodu se snažilo dát svůj nesouhlas najevo několik jedinců transparenty a vykřikováním hesel. Provolávali například: „Pouští NATO rakety na ženy a na děti." Jednotlivci vyvolávali do tlampače nejrůznější hesla, chtěli blokovat průjezd vojáků. Asi desítka členů patřila k Občanskému sdružení Akorn z Prahy.

Na Pražské třídě v Náchodě zase postával s transparenty hlouček příznivců komunistické strany. Komunisté v Náchodě totiž svolali na neděli protestní shromáždění, a to podél celé trasy na průjezdu městem. Měli na transparentech například nápisy, že nechtějí válku, ale mír.

Průjezd vojenských kolon však odpůrci nikde nezkomplikovali. Výjimkou byl ale jeden muž, který při průjezdu třetí části konvoje na hranicích v Bělovsi chtěl kolonu zastavit.

„Neuposlechl výzvy policisty při průjezdu a dopustil se přestupku. Blokoval průjezd kolony, když se jí pletl do cesty," sdělila mluvčí krajské policie Iva Kormošová.

Tento incident byl však ojedinělý. Byť občas si mezi sebou příznivci a odpůrci konvoje vyměnili názory nebo nelichotivé urážky, většinou je okamžitě uklidnili členové antikonfliktního policejního týmu, kteří mezi nimi postávali.

Konvoj na trase přes hraniční přechod s Polskem v Náchodě Američané rozdělili do tří částí, aby na silnici co nejméně omezil ostatní dopravu. Tři skupiny konvoje jely za sebou zhruba v hodinových odstupech. Celkem přes Náchod do Pardubic zamířilo 39 vozidel zřejmě se 135 vojáky. Náchodem projely jak mnohatunové obrněné vozy Stryker, tak několik nákladních aut a vozů Humvee.

Redaktor Deníku, který jel s konvojem z Náchoda do Pardubic, sdělil, že američtí vojáci si cestu pochvalovali a byli rádi, že jim lidé mávají a vítají je. Kolem silnic jich skutečně postávaly tisíce. Lidé Američany skutečně vítali radostně, a to i americkými a českými vlajkami a jásotem.

Autor: Jiří Mach, Pavel Bednář

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci z Montessori základní školy v Náchodě

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení