“Fabrika byla otevřena minulý rok. V prvních měsících to ještě šlo. Pak ale v lesích došlo k velkým polomům kvůli Kyrillu a pila začala jet naplno. Od páté hodiny ranní až klidně do jedenácti večer. Hluku jsme nebyli ušetřeni ani o víkendech. V prvních týdnech jsme si říkali, že asi potřebují zpracovat lesní kalamitu. Od té doby se ale nic nezměnilo a už to bude skoro rok,“ popsal situaci jeden z obyvatelů Školní ulice, Tomáš Valášek.


“Je nutné si uvědomit, že spousta z nás pracuje ve směnných provozech. Někteří potřebují dopolední spánek, jiní odpolední. Při otevřených oknech to je prakticky nemožné. Den co den musíme poslouchat pískající zvuky od nakladače, manipulační práce se dřevem, soustavné rány, bouchání, řezání. A to i o víkendech,“ stěžují si Zdenka Karumníková, Dana Scheisová a Romana Holečková.


Před dvěma měsíci už naštvaným obyvatelům došla trpělivost, a tak se vydali do Náchoda na Krajskou hygienickou stanici. “Vedoucí hygieny byl velice vstřícný. Ukázal mi dokumentaci o měření hlučnosti pily při kolaudaci. Denní norma hluku je 50 decibelů. Pila při měření dosahovala 48 decibelů, takže na hranici. Také jsme byli upozorněni, že podnik nesmí začínat dříve než v šest hodin ráno a musí končit do deseti večer. A to bylo už mnohokrát porušeno,“ sdělil Tomáš Valášek.

Obyvatelé města, kteří žijí na konci Školní ulice si stěžují na hluk z nedaleké pily firmy Dřevoterm.

Stížností se nyní zabývá Krajská hygienická stanice. Pokud se problémy s hlukem nezmění, občané zřejmě zkusí sepsat petici. Podle Tomáše Valáška, jednoho z obyvatel Školní ulice, bylo spolumajitelem Dřevotermu slíbeno, že pila nebude začínat dříve než v šest hodin. „Dodrženo to však nebylo a už několikrát byla spuštěna o půl hodiny dříve,“ řekl Valášek.


Tuto informaci potvrdil Náchodskému deníku i Zdeněk Pohl, spolumajitel Dřevotermu. „Protihlukovou stěnu neplánujeme. Plánujeme ale další výstavbu, kde by měla být vystavěna hala po celé severní straně závodu, tedy směrem ke Školní ulici, s výškou asi dvanáct metrů, což by mělo hluk podstatně snížit a působit vlastně jako protihluková stěna. Nejsem si vědom, že spuštěním provozu před šestou hodinou ranní bychom porušovali nějaký předpis. Musím ale zdůraznit, že denní hlukový limit plníme už nyní a pracovní dobu jsme již upravili. Už nějaký čas pracujeme od šesti hodin,“ brání se Pohl Podle něj ma firma podepsané smlouvy na dodávky hmoty i na výstupní výrobky a tyto smlouvy nejen chce, ale i musí plnit. „Rozhodně si ale nepřejeme zatěžovat čímkoli negativním naše okolí. Každá podnikatelská činnost na straně jedné něčím přispívá, ale i něco omezuje,“ dodal Pohl.