Především na protidrogovou prevenci se zaměřují neziskové organizace na východě Čech. Pro některé děti a dospívající je to často jediná možnost, jak se dozvědět o nebezpečí návykových látek více informací.
„Prevenci máme zaměřenou na poskytování informací, například formou besed. Upozorňujeme děti, co s sebou návykové látky přinášejí, jaká jsou rizika. Ve výjimečných případech spolupracujeme i s kurátory,“ popisuje vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Modrý pomeranč Lenka Kulichová.
„Poskytujeme i poradenství pro rodiče, máme kontakty na další odborníky. S městskou policií spolupracujeme také při monitorování barů, které mladistvým prodávají alkohol,“ dodává Kulichová.
Nejohroženější jsou hlavně děti ve svém volném čase. „Do klubu máme zákaz vstupu pod vlivem návykových látek, což klienti respektují, takže jsme to dosud nemuseli řešit. Co se ale týče jejich volného času, kdy nejsou v žádném centru, jsou stejně ohrožení jako většinová společnost,“ uvádí vedoucí romského komunitního centra Amaro Phurd Gabriela Hepnarová.
Občanské sdružení Laxus, pomáhající uživatelům tvrdých drog, má zkušenosti hlavně se staršími uživateli. „Populace lidí závislých na pervitinu stárne, většinou jim je nad 25 let. Počet uživatelů pervitinu se v současnosti pohybuje v minimálních číslech, ale ono to jde spíše na vrub marihuany. Pokud mluvíme o tvrdých drogách u mladistvých, tak za patnáct let, co dělám tuhle práci, se jejich počet trvale snižuje. Za poslední tři až čtyři roky jsou to spíše výjimky,“ říká ředitel občanského sdružení Laxus Jiří Staníček.