„Předně bych chtěl poděkovat voličům, protože výsledek voleb nemá v našem městě obdoby. Volba pro město získala rekordní počet osmi mandátů. Nepamatuji, že by kdy jiná strana získala takový počet hlasů,“ říká stávající starosta Jiří Klepsa.

S největší pravděpodobností se post starosty a místostarosty nezmění, definitivně o tom ale rozhodne první zasedání nového zastupitelstva, které proběhne 8. listopadu.

Nejvíce hlasů ze všech 21 zvolených zastupitelů získala lékařka Věra Houfová (1932 hlasů). „Lékaři vždy a všude dostávají hlasy. Jsou zkrátka v kontaktu s občany, kterým ve většině případů pomohou, čímž si získají jejich důvěru,“ vysvětluje tajemník města Josef Cejnar.

Momentálně probíhají jednání o vytvoření koalice. „Budeme se snažit vytvořit co nejširší koalici. Ta bude stejná jako doposud, navíc se připojí sdružení NK Pro naše město, které získalo dva mandáty. V žádném případě ale nepůjdeme do koalice s ODS,“ dodává Klepsa.

„Myslím si, že v tom hrají určitou roli osobní nesympatie. Je známo, že pan Klepsa zinicioval mé odvolání z funkce starosty a neprávem mě nařknul z porušení zákona. Z rozhodnutí soudu se mi pak musel veřejně omluvit. Mohl by to být jeden z důvodů, proč odmítá spolupráci s občanskými demokraty,“ spekuluje Vratislav Čermák, kandidát za ODS, a dodává: „Vítězství Volby pro město je přesvědčivé, proto záleží pouze na nich s kým budou chtít vytvořit koalici. My se nebráníme žádným jednáním, vylučujeme pouze spolupráci s KSČM.“

Do zastupitelstva se dále dostala ČSSD a KSČM, obě strany se třemi mandáty, Sdružení US-DEU, NK Pro naše město se dvěma mandáty a jedno křeslo také obsadí Lidmila Rutter se Sdružení nestraníků. (Markéta Volfová)