"V Zářecké Lhotě vojáci dávali drůbež do kontejnerů s oxidem uhličitým, v Loučce byly haly v drůbeží farmě zaplynovány. Do poslední pustili plyn v sobotu v 17:00. V sobotu ve 20:00 ukončil činnost krizový štáb," uvedla Horáková.

V Loučkách bylo na dvou farmách 10.000 krůt a 55.000 brojlerů. V drůbežárně v Zářecké Lhotě zemřelo 3000 krůt. Veterináři v chovech nezjistili výskyt viru ptačí chřipky, rozhodli však o jejich preventivním vybití, neboť jsou vzdáleny jen zhruba dva kilometry od infikovaných drůbežáren.

V Netřebech a Kosoříně vojáci s pomocí hasičů usmrtili podobným způsobem 71.000 slepic. Po vyklizení drůbeže byly všechny objekty vyčištěny dezinfekční látkou, která musí působit 24 hodin. Poté se začala v sobotu vyklízet podestýlka v Netřebech a haly se myly s následnou závěrečnou dezinfekcí. Stejný postup čeká drůbežárnu v Kosoříně, kde lhůta skončila dnes ve 04:00. "Haly jsou obrovské a na vyvážení podestýlky nestačí pouze technika, ale musí se zapojit do této činnosti i lidská síla. Vyvážení potrvá pravděpodobně do středy 18. července," uvedla Horáková.

První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července. Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby.