Po čtrnáctidenních bojích, kdy se letělo devět platných bodovaných disciplín, si stříbrnou pozici v celkovém pořadí vybojoval nadějný pilot David Mach. Ten tak bude od příštího roku zařazen do reprezentačního týmu České republiky.

Úspěšně si vedla také Klára Teichmannová, která se postavila v kategorii žen na bronzovou příčku. Ta už od letošního roku členkou reprezentačního týmu České republiky je a v příštím týdnu odjíždí bojovat o dobré umístění na Mistrovství světa žen do Dánska.

První dva dny byly těžké, trápil se

Jaké mistrovství juniorů bylo a jaké si přiváží zážitky, o to se podělil stříbrný David Mach.

„Podmínky pro létání pro mě byly ze začátku těžké, protože jsem byl v kraji, kde jsem to neznal. Létalo se na Vysočině, tam jsou kopečky také jako tady, ale zcela jiné a pro mě neznámé. První dva dny byly opravdu těžké a docela jsem se trápil, i když druhou disciplínu jsem vyhrál a v první jsem doletěl druhý. Ale jednoduché to nebylo, než jsem si zvykl na místní terén," svěřil se David Mach.

Jak řekl, nejtěžší bylo bojování se soupeři, protože v první desítce jsou ti skutečně nejlepší a každé zaváhání znamená sestup o několik příček. To potvrzuje i bodový rozdíl mezi druhým  a třetím místem, kde se jednalo o pouhých třicet bodů. Celkově mohli piloti získat 6500 bodů a byly i dvě disciplíny, které byly hodnoceny až tisíci body.

Celkové pořadí
1. Karel Novák, Mladá Boleslav
Std. Cirrus; 6,141 bodů
2. David Mach, AK Hronov
Cirrus VTC 17.74; 5,856 bodů
3. Hana Trešlová, Raná u Loun
Std. Cirrus; 5,826 bodů

Třicet bodů rozhodlo o stříbře

„Bojovalo se do poslední chvíle a vyhrát druhé místo o třicet bodů bylo opravdu velké štěstí. Jsem ale šťastný, že se mně podařilo porazit Hanu Trešlovou, která je členkou reprezentačního týmu a je to nejlepší plachtařka v kategorii žen. Úspěchem také bylo, že z celého startovního pole jsem jenom já a vítěz Karel Novák všechny disciplíny dokončili a neskončili jsme nikde v poli," říká David Mach.
Letošní juniorské mistrovství hodnotí co se podmínek létání týká jako lepší, než bylo v loňském roce ve Velkém Poříčí. Uvádí, že v této lokalitě  byly dobré stoupavé proudy, jen to prý bylo  potřeba vychytat.

„S výsledkem jsem ale naprosto spokojený a jsem nadšený a nabitý na další závody. Útočil jsem i na první místo, ale Karel Novák je opravdu lepší. Mají to v rodině. Jeho otec i matka jsou v reprezentaci, on také. Všichni létají dobře. Výborná je i třetí Hana Trešlová. Její matka je v reprezentaci a ona také. Její otec je dopravní pilot. Tam létáním také žije celá rodina,"  okomentoval výsledky David Mach.

Letos už prý Davida žádné větší a významné závody nečekají. Závodit ale bude na domácích Orlíkovských přeháňkách, kde by chtěl obhájit předloňské vítězství. Ty se budou konat od 15. do 22. srpna na letišti ve Velkém Poříčí.

„Je žebříček pilotů, v němž  má každý body za závodění a každý závod má nějaké body. Na ty závody, co pojedu, to je pro mě celkem zbytečné, protože jsou  málo ohodnocené. Významné závody mě čekají až zase příští rok na jaře. To už budu také členem české reprezentace, protože na podzim ji opustí čtyři nebo pět lidí a já jsem hned jako první adept.  Bodů na účast v reprezentaci mám dostatek. Za dva roky je už také naplánováno, že poletím s reprezentací na mistrovství světa juniorů v Litvě," upřesňuje David Mach.

Jediný recept, jak se dostat mezi špičku, je prý stále létat a létat. To je údajně jediné, jak se zdokonalit. Na závodech si piloti porovnávali letos nalétané hodiny, a tak prý každý měl mezi padesáti až sedmdesáti hodinami. David měl před závodem nalétáno už sto třicet hodin.

Kategorie žen
1. Hana Trešlová, Raná u Loun
Std. Cirrus; 5,826 bodů
2. Bára Moravcová, Zbraslavice
ASW-15; 4,535 bodů
3. Klára Teichmannová, Hronov
Std. Cirrus; 4,414 bodů

Nový větroň potřeboval zalétat

Prozradil, že na podzim kupoval nové letadlo, na kterém se přes zimu dělaly nutné opravy a údržba. Od jara, jak jen  to prý šlo a nebyl v práci,  seděl v letadle. Bylo to prý také proto, že se potřeboval s letadlem seznámit a zjistit, co  umí a co si s ním může dovolit.

„Mám také štěstí na dobré trenéry. Jako hlavní je Oldřich Slavíček a druhým můj otec. Dělají pro mě hodně a jsem s nimi spokojený. Úspěch na závodech byl  šťastným dnem i pro ně. Oldřich Slavíček byl velice spokojený a otec, když jsem sestupoval ze stupňů vítězů, mně gratuloval a měl slzy na krajíčku. Toho si také velice vážím. Byl se mnou celých čtrnáct dnů na závodech a zajišťoval mně veškerý servis. Připravoval letadlo, vařil a dělal vše, co bylo potřeba.  Byla to pro mě také velká podpora. Byl to také můj nejlepší závod a jsem naprosto spokojený. Příští rok se pokusím bojovat o vítězství," dodal David Mach.