Kontroly by se měly zaměřit především na dodržování ordinační doby, personální obsazení i technické zázemí nemocnic a ambulancí.

„Dnes jsme jednali se zdravotními pojišťovnami, které působí v kraji, a dohodli se, že od 1. ledna budeme v krajských zařízeních společně provádět namátkové kontroly. Naším cílem je zachovat zdravotní péči tak, jak byla deklarována,“ řekl včera Vladimír Dryml. Sám přitom chystané revize připodobnil ke scénaři, který na příští rok připravuje ve středních Čechách David Rath.

„Nechci, aby kontroly byly chápány jako šikana. Samozřejmě, že pokud odhalí nedostatky, budou z nich vyvozeny důsledky. Dávám ale přednost upozornění a teprve poté sankcím,“ uvedl Dryml.

Despekt vůči Drymlovým plánům neskrývá ředitel hradecké fakultní nemocnice Leoš Heger. Zařízení je zřizováno státem, přepadové kontroly se jí tak týkat nebudou.
„Nemám nic proti kontrolám od úřadů. Ale není správné, když se to děje přepadově-represivním způsobem. To, co dělá Rath, je však primárně represe. A ta by měla následovat až poté, co se nedaří někoho přimět k tomu, co je požadováno, standardními metodami,“ míní Heger.

„My nic podobného neplánujeme. Přikláním se k méně kontroverzním a méně konfliktním metodám,“ kontrovala krajská radní za zdravotnictví Markéta Tauberová.
Ředitelé: Jsme klidní

Vedení nemocnic, které provozuje Královéhradecký kraj a spadají do jeho zdravotnického holdingu, se plánovaných kroků nebojí. Alespoň to tvrdí.
„Co bych na to měl říkat… Mají na to právo. A pan Dryml má dostatečně silný mandát k tomu, aby si vybíral své spolupracovníky,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou Otto Štěpán.

„Pojišťovny mohou provádět kontroly pouze po předchozím ohlášení, to je součást smluvních podmínek. A co se týče revize ze strany holdingu? Strach nemáme,“ vysvětlil ředitel královédvorské nemocnice Miroslav Vávra.

Eva Rothová
Kamil Dubský