Dóm je připomínkou světové tragédie

Budova Obchodního a průmyslového muzea (Průmyslový palác) od Jana Letzela je dnes součástí Hirošimského památníku míru Gembaku dome. Stavbu, která odolala nukleární apokalypse, Organizace pro záchranu světového dědictví UNESCO po Osvětimi v roce 1995 prohlásila dalším světově významným památníkem druhé světové války a mementem 21. století. Pamětní deska na její zdi připomíná, že tomu bylo 6. srpna 1945, kdy v 8.15 hodin explodovala atomová bomba přesně 570 metrů nad touto budovou. Zatímco betonový skelet, který navrhl český architekt a v době stavby byl pro Japonce úplnou novinkou, výbuch přestál, lidé uvnitř se s atomovým výbuchem doslova vypařili.

Tragédii, kdy američtí letci svrhli bombu na Hirošimu, si nyní v Japonsku připomněli pietním aktem. Zúčastnil se ho i předseda poslanecké sněmovny České republiky Jan Hamáček s doprovodnou delegací. Uctili památku desetitisíců obětí přímo v Hirošimě a po tomto aktu Hamáček od rektora hirošimské univerzity Mitsuo Ochi symbolicky převzal jménem České republiky část proslulého Atomového dómu, který projektoval a postavil český architekt z Náchoda. Právě v jeho rodišti by měl být tento artefakt také časem vystaven.

ARTEFAKT Z ATOMOVÉHO DÓMU, který se dostal darem do České republiky. Vystaven bude také v Náchodě. Architekt Jan Letzel, rodák z Náchoda, je zachycen na snímku pod kamenem. „Předpokládám, že darovaný artefakt atomového dómu vystavíme na více místech České republiky, především v Praze a v Náchodě, tedy v rodišti Jana Letzela, než najdeme pro tento unikátní symbol důstojné dlouhodobé umístění," sdělil Jan Hamáček.

Že se část památky dostane do Náchoda, to vítá například náchodský starosta Jan Birke. „Tragédii v Hirošimě zná celý svět a bude pro nás ctí, že se artefakt z tak významné památky, která jako jedna z mála přečkala výbuch atomové bomby a kterou navíc navrhl náchodský rodák, dostane i k nám do Náchoda," uvedl.

Evropské myšlení, japonské cítění

Architekt a stavitel Jan Letzel, žák dalšího proslulého architekta Jana Kotěry, se v Náchodě narodil 9. dubna 1880, zemřel 26. prosince 1925 v Praze, ale pochován je ve svém rodišti. Je zde po něm také pojmenována střední stavební škola.

V Čechách se podílel třeba na přestavbě secesního hotelu Evropa nebo na secesním pavilonu lázní v Mšeném. Pak odešel do Egypta a do Japonska. Sem přivezl i pro Japonce zcela nové stavební prvky a technologie jako například ocelovou nebo železobetonovou konstrukci, jakou použil právě při stavbě klenby obchodního centra v Hirošimě. Díky tomu stavba atomový výbuch přestála. Japonci ho prý dokonce nazývali Yokon wasai, tedy člověkem s evropským myšlením a japonským cítěním. Dokázal totiž spojit tradiční japonské prvky s moderní evropskou architekturou a materiály.

V Japonsku působil Letzel dlouho. Stal se zde i propagátorem českých automobilů, neboť jeho automobil značky Laurin a Klement byl prvním ze šestnácti vozidel v Jokohamě. V době první světové války pak v Japonsku pomáhal i českým legionářům, vracejícím se z Ruska do vlasti. Po skončení války se vrátil domů i on. Později se však opět vydal do Japonska, kde však zažil silné zemětřesení a domů se vrátil ve špatném psychickém i fyzickém stavu. Na Vánoce 1925 zemřel v léčebně pro duševně choré v Praze.