Okolo tohoto data navštěvují lidé více než kdy jindy hřbitovy, kde zavzpomínají na své blízké, kteří už zemřeli. Na hroby pokládají věnce, květiny a zapalují svíčky. V mnohých okresech tato bohatá dušičková výzdoba však láká na hřbitovy také zloděje. Na Náchodsku však podle našich informací není v tomto období situace týkající se krádeží věcí z hrobů nijak kritická.

Kradou květy

Výjimku tvoří hřbitov v Broumově, kde se však prý předměty ztrácejí v průběhu celého roku. „Zloději si vybírají stále stejná místa. Nejvíce se nyní kradou řezané a umělé květy. Vloni a předloni zase mizely hlavně stříbrné věnečky,“ sdělila nám Ilona Patrná, která u broumovské hřbitova prodává květiny. „Lidé si ke mně s tím, že jim z hrobu někdo něco ukradl, chodí stěžovat téměř denně,“ doplnila.


V období Dušiček nemají s nenechavci naopak žádné velké trápení na hřbitově v okresním městě. Podle správce Jaromíra Měřinského se zde krádeže ve výraznější míře neobjevovaly ani v minulých letech. „Myslím si, že je také zbytečné, aby sem okolo tohoto dne chodila více Městská policie na kontroly, jako je to jinde. Když totiž někdo něco bere z hrobu, tak mu strážníci stejně nijak nemohou dokázat, že právě krade,“ domnívá se Měřinský.


Závažnější problémy se zloději na hřbitovech nezaznamenávají nyní ani v Polici nad Metují.


„Okolo hřbitova se pohybují městští strážníci. Zatím se ke mně žádné hlášení o tom, že by se něco ztrácelo, nedostalo,“ nechala se slyšet starostka města Ida Seidlmanová.