Cestu od jedné k druhé zvládne řidič – pokud má štěstí na plynulost náchodského městského provozu – za necelých šest minut. Přestože obě čerpací stanice nabízejí stejné pohoné hmoty jejich cena, kterou tankující řidič musí zaplatit, se liší. A to celkem výrazně…

Vysvětlení je jednoduché – každá z čerpacích stanic totiž funguje v jiné zemi. Ta dražší je ta česká, ta levnější je polská, která stojí jen 300 metrů za hraničním přechodem v Náchodě–Bělovsi.

I při pomalu stoupajícím kurzu polské měny, který včera činil cca 6,32 korun za jeden złotý, se určitě natankovat v Polsku vyplatí. Dva druhy nejprodávanějších pohoných hmot stojí na polské čerpací stanici 4,62 zlotých za litr diesel Extra a 4,60 zlotých za Natural 95, což činí po přepočtu kurzu polské a české měny mnohem sympatičtějších 29,20 korun za litr nafty a přibližně 29,10 za litr Naturalu, které by tu tankující řidič zaplatil. Přitom ceny u české stanice stejné firmy jsou o výrazně vyšší: diesel Extra stojí 33,10 a Natural 95 dokonce 34,20, což znamená, že litr nafty je o 3,9 koruny dražší než v Polsku. V případě benzinu činí rozdíl dokonce o 5,10. Při tankování plné nádrže to už je rozdíl, který se opravdu vyplatí.