VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě výstavy připomínají cestu ke svobodě

Broumov - V prostorách bývalého klášterního gymnázia jsou nyní umístěny hned dvě výstavy připomínající listopadové události 1989 v Broumově a historii polsko-česko-slovenské Solidarity.

17.11.2014
SDÍLEJ:

V prostorách bývalého klášterního gymnázia jsou nyní umístěny hned dvě výstavy připomínající listopadové události 1989 v Broumově a historii polsko-česko-slovenské Solidarity. Foto: archiv

První, česká výstava na pěti vystavených panelech s dobovými materiály a fotografiemi připomíná události listopadu 1989 v Broumově.

„Výstava vzešla z iniciativy broumovských pamětníků a účastníků listopadových událostí Tibora Pindeše a Václava Herzána, kteří poskytli mnoho materiálů i fotek a pan Herzán se následně podílel i na její realizaci. Některé z materiálů pak zapůjčilo Muzeum města Náchoda. Na jednom z panelů najdete i znění Charty 77, kterou si mladší ročníky přečtou možná úplně poprvé," sdělil Kryštof Karvovský z Agentury pro rozvoj Broumovska, která zajistila organizaci.

Autorem druhé výstavy Cesta ke svobodě/Szlak do wolnosci je Julian Golak, poslanec Sněmovny Dolnoslezského kraje. Výstava umístěná ve dvou patrech bývalého klášterního gymnázia dokumentuje historii polsko-česko-slovenské Solidarity, její členy a aktivity, díky nimž se účastníci stali významným článkem nezávislé demokratické opozice. K jejich hlavním úkolům patřilo shromažďování a distribuce samizdatové a exilové literatury za hranice, organizace tajných setkání v horách, předávacích akcí, pomoc obětem represí a šíření informací o nezávislých iniciativách.

„Výstava vznikla ve spolupráci s ČPSS a Střediskem Charta na zakázku Ministerstva zahraničí Polské republiky. Poprvé byla prezentována v Bruselu, pak vyrazila do Polska a její expozici uvítala mimo jiné Varšava, Vratislav, Valbřich a další města Dolního Slezska," dodal Kryštof Karvovský. Výstavy budou v klášteře umístěny do konce listopadu. (ver)

Autor: Redakce

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení