VYBRAT REGION
Zavřít mapu

E-aukce: Kdo šetří, má za tři

Náchodsko-  Po kladných zkušenostech měst v regionu, které se zapojily do elektronických aukcí a vydražily si nižší cenu za spotřebované energie, přišla na řadu nabídka i pro domácnosti. Nabídku zapojit se do aukce a snížit si cenu za energie dostali například obyvatelé Nového Města nad Metují, Náchoda, Červeného Kostelce a Velkého Poříčí.

19.7.2013 1
SDÍLEJ:

Iustrační foto.Foto: Deník/Vít Šimánek

Data v Novém Městě nad Metují sbírali od poloviny května do konce června. Do té doby se do aukce přihlásilo na sto padesát domácností, které měly zájem snížit si výdaje ze svých rodinných rozpočtů.

První kolo veřejné aukce na elektrickou energii se konalo tuto středu odpoledne v zasedací místnosti městského úřadu. Vstupní cena při zahájení aukce byla 1,9 milionu korun. Následně začínaly přicházet nabídky, kde byly úspory už celkem podstatné. Konečná vydražená cena se zastavila na částce 1,3 milionu korun.

„Domácnosti v Novém Městě ušetří na elektrické energii šest set tisíc korun, což hodnotí všichni zúčastnění občané velice pozitivně," uvedla Renata Konvalinová z městského úřadu

Aukce na plyn přišla na řadu včera a vstupní cena přihlášených domácností byla v objemu necelé dva miliony korun. Do redakční uzávěrky nebyla vydražená částka ještě k dispozici. Pro další zájemce, kteří váhali v prvním kole, bude v září uspořádáno kolo druhé.

Nabídku ušetřit výdaje domácností za energie prostřednictvím elektronické aukce nabízejí také v Červeném Kostelci. Tam se sběr dat od občanů ukončí koncem července. Jak informoval místostarosta Richard Bergmann, tak do současné doby se zapojilo kolem stovky domácností.

„Na to, že Kostelec má osm a půl tisíce obyvatel, tak to není moc. Na druhou stranu uznávám, že je to něco nového a lidé mají většinou špatné zkušenosti s podomními prodejci. Proto jsou rozpačití. Když to vezmu z druhé strany, tak napoprvé to je dobré. Je možné, že až se nerozhodnutí občané přesvědčí, že ti, co se do aukce zapojili, uspořili, možná se v druhém kole také přihlásí," uvedl Bergmann.

Samotné město se aukce už zúčastnilo a viditelné jsou i dosažené úspory.

Význam to má i v menších obcích

Ve Velkém Poříčí zahájili sběr dat začátkem června a přihlášky se budou přijímat také do konce července. Veřejná aukce se uskuteční v půlce srpna na obecním úřadě.

„Do aukce je přihlášeno kolem padesáti domácností. Lidé většinou přistupují k nabídce s rozpaky a nedůvěrou. Začínají se hlásit občané, kteří podrobnější informace o výhodách získali od známých, kteří se už zapojili. Uvidíme, kolik se jich do uzávěrky ještě přihlásí. V případě úspěchu uspořádáme ještě druhé kolo," informoval Josef Vondra z obecního úřadu.

Příležitost uspořit dostali rovněž občané v Náchodě. „V dnešní době nevidím důvod, proč by měly mít firmy a podniky nižší ceny elektřiny a plynu, než samotné domácnosti. Pomocí aukce získají naši občané lepší podmínky, než měli dosud. Proto jsme se rozhodli aukci energií podpořit," vysvětlil nabídku města starosta Jan Birke.

V Náchodě se bylo možné do aukce zaregistrovat do konce června. Této nabídky využilo přes dvě stovky domácností. Nyní všichni netrpělivě očekávají dvacátý pátý červenec, kdy se elektronická aukce uskuteční a dozvědí se, jaká výše úspor z ní vyplyne. 

Autor: Jiří Mach

19.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení