Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekonomická krize jde naštěstí mimo knihovny

Náchodsko - Ačkoliv ekonomická krize hýbe světem, naši republiku nevyjímaje, knihovny stojí – jak se zdá – na pevných základech.

30.7.2009
SDÍLEJ:

Knihovny náchodského regionu zatím ekonomickou krizi nepociťují.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Jak jsme zjistili, čtenářská zařízení na Náchodsku zatím důsledky krize nijak zvlášť nepociťují. „Zatím se snažíme, abychom neměli problémy, a protože šetříme, kudy chodíme, i když žádná krize oficiálně není, snad to přežijeme bez úhony,“ řekla nám Marcela Fraňková, ředitelka Městské knihovny v Červeném Kostelci. Jak dodala, roční příspěvky mají v jejich knihovně již několik let stejné, protože zvedat je by se obrátilo proti nim - chodilo by prý několik lidí na jednu průkazku.

Také Obecní knihovny ve Velké Jesenici na Jaroměřsku se ekonomická krize zatím nijak nedotkla. „Zvyšování poplatků nechystáme, máme je již řadu let stejné – dospělý platí sto korun a děti padesát korun za rok,“ uvedla knihovnice Marta Valešová. Dodala, že jejich knihovna sídlí v budově Obecního úřadu a mateřské školy a žádná rekonstrukce se nechystá.

Jan Meier, ředitel Městské knihovny v Broumově, je toho názoru, že současná krize dosud knihovny nezasáhla přímo, osudově.

„Samozřejmě i nám rostou náklady a tak musíme šetřit a hledat cesty k větší efektivitě, například i v nákupu knih. Na druhé straně mohou lidi právě v téhle době existenci knihoven ocenit, neboť ceny knih rostou a knihkupectví zejména v malých městech ubývá,“ míní Jan Meier.

Přestože roste zavádění internetu v domácnostech, zvětšuje se podle Meiera stále i počet jeho uživatelů v knihovnách. „A jsou to často právě ti, kteří si internet doma nemohou dovolit a kteří na něm vyhledávají práci, rekvalifikaci nebo si přes internet vyřizují jiné své existenční záležitosti,“ uvedl Meier. To, že právě knihovny jsou lidem nápomocny při hledání práce, je zřejmá skutečnost. „Ve struktuře výpůjček, uskutečňovaných i meziknihovně, často vidíme knihy určené k rekvalifikaci nebo ke studiu při zaměstnání,“ uvedl ředitel broumovské knihovny.

„Knihovny tedy právě v čase krize mohou být velmi užitečné a zvýšit svou společenskou prestiž,“ je přesvědčen Jan Meier.

Náchodská knihovna je po celkové rekonstrukci, která proběhla v letech 2002- 2004. „Rekonstrukce se zdařila, knihovna je krásná. Návštěvníci z různých koutů světa mohou obdivovat art-deco v plné nádheře, aniž by to bylo na úkor potřeb současných čtenářů a uživatelů knihovny,“ řekla nám Ivana Votavová, ředitelka Městské knihovny v Náchodě. Podle ní není možné, aby se celosvětová krize neodrazila v chodu knihovny. „Stoupají ceny nejen knih, ale i energií, materiálů nebo třeba ceny periodik. Nemůžeme nakoupit tolik knih a časopisů, kolik bychom chtěli. To ale není nic divného v době, kdy se nedostává peněz například ve zdravotnictví a situaci komplikují živelné pohromy,“ myslí si ředitelka Votavová.

Ani v jejich knihovně nebudou muset čtenáři sahat hlouběji do kapsy. Roční poplatky se zatím nechystají zvyšovat ani dospělým, ani dětem. Naopak se snaží vylepšovat knihovnu vlastními silami. Některé novinky chystají už na září a říjen. „Vždyť právě v době ekonomické krize by knihovna měla být oázou dobré pohody, zdrojem informací a kladných podnětů. Nestěžujeme si, na naše čtenáře se usmíváme,“ řekla nám Ivana Votavová.

Čtenářů prý chodí teď v létě méně do studovny, proto náchodská knihovna zpřístupnila dvorek knihovny a vyhlásila ho letní čítárnou. „Lidé si tam mohou na sluníčku či ve stínu číst a občerstvit se z nového nápojového automatu,“ uvedla ředitelka náchodské knihovny.

Autor: Věra Sýkorová

30.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
9

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení