Předcházela tomu diskuse nejen mezi zastupiteli, ale i mezi radními města. Mezi radními prý došlo až na živelnou debatu o konání trhů. Shoda však prý panovala na tom, že se sortiment a kvalita trhů musí zlepšit. Městu se ozvala společnost, která už farmářské trhy provozuje třeba v Novém Městě nad Metují nebo v České Skalici.

Za tři měsíce se situace vyhodnotí

Rada města už po odsouhlasení zastupiteli uzavřela partnerskou smlouvu o spolupráci s občanským sdružením Bokouš, které bude trhy pořádat. Město uzavře s organizátory smlouvu na dobu neurčitou, avšak zkušební lhůta bude na tři měsíce. „Poté situaci vyhodnotíme a buď se spolupráce prodlouží, nebo se bude hledat další organizátor," upřesnila místostarostka Náchoda Drahomíra Benešová, která se byla osobně podívat, jak vypadají farmářské trhy v České Skalici a ve Dvoře Králové, kde je organizuje také občanské sdružení Bokouš.

Podle místostarostky tyto trhy nabízely větší výběr zeleniny květin a sýrů, než tomu doposud bylo v Náchodě. „Město od nového organizátora požadovalo, aby byla co největší nabídka právě dozrávajícího ovoce, zeleniny, květin, pekárenských výrobků a dalších produktů z blízkého i vzdálenějšího okolí," zdůraznila Benešová. Uznává, že první středu v září se do rozestavěné plochy před radnicí prodej potravin příliš nehodil, ale přáli si, aby se trhy už rozjely.

Město do budoucna uvažuje, že by pořídilo pro prodejce jednotné stánky k pronajmutí za symbolickou cenu. „Uvidíme, jak se trhy s novým organizátorem ujmou, pak se rozhodneme," dodala.

Přibudou uzeniny, sýry i zelenina

Změna organizace trhu by se podle sdružení Bokouš měla uskutečnit ve třech krocích. „Na stávající místo trhu přivedeme naše osvědčené producenty z okolí, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme," uvedla předsedkyně sdružení Jasenka Kohoutová. Dodala, že ze stávajících prodejců zde určitě zůstane polická pekárna i prodej medu. Přibudou řezníci a uzenáři, zelenina, rakytníkové produkty i kozí sýry ze Žernova či holandské sýry od pravé Holanďanky, která je dováží z farmy z Holandska. Pokud prý zbude místo, budou zde mít prostor i rukodělné výrobky.

Občanské sdružení Bokouš plánuje i spuštění webových stránek, kde kromě základních informací, jako jsou termíny či podmínky účasti na trhu, by měla být vždy den před konáním trhu aktuální nabídka produktů. K tomu patří také vizuální značení trhu.

„Posledním krokem bude stěhování trhu na větší prostor za radnicí, kde vznikne místo pro další zvýšení sortimentu," plánuje předsedkyně sdružení Jasenka Kohoutová.

Otázkou je, jak by se farmářské trhy za radnicí ujaly. „Prostor před radnicí je průchozím místem, kde se střetávají směry a proudí zde opravdu velké množství lidí. Jiná taková plocha v Náchodě není," míní Drahomíra Benešová.

Novoměstští by chtěli trhy raději o víkendu

Třeba v Novém Městě nad Metují si radnice farmářské trhy, které se konají ve čtvrtek poblíž autobusového nádraží, pochvaluje. „Jsme spokojení, jen je problém, že trhy jsou ve čtvrtek. Spíš by se nám hodilo, kdyby byly o víkendu," říká novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská. Vysvětluje: „Je otázka, jak dalece jsou farmáři nakloněni tomu, aby zaplatili sílu nebo si našli čas a stáli tam se svými produkty. To je složité, získat farmáře, který je zároveň i obchodník a této oblasti věnuje dostatek prostoru. Jsou i farmy, kde se prodává přímo takzvaně ze dvora. Farmáři musí pracovat na svých farmách a když tam stojí dopoledne, tak okolo poledne je trochu plonkový čas, a pak už nejsou ochotni zůstat do odpoledne, aby si nakoupili lidé, kteří jdou z práce.

Podle místostarostky by to bylo výhodné, ale těch farmářů není tolik, aby trhy byly o víkendu, aby si mohli nakoupit i lidé, kteří se ve všední dny nemohou uvolnit z práce.