„Až zase někdo bude říkat, že je ostuda uctít státní svátek o den dříve," zareagoval na Fejfarovy výtky redaktor Českoskalického zpravodaje Jan Holý, který zveřejnil snímek s pozvánkou na 27. října 1997. Pro něj nebyl problém zapátrat v archivu a najít zpravodaj z období, kdy Petr Fejfar v letech1990 až 2000 v České Skalici starostoval. „První mi padl do ruky ročník 1996, tam nebylo nic, ale na druhý pokus o rok později se objevila pozvánka na pondělí 27. října 1997," říká Jan Holý.

Snímek s pozvánkou na předčasné slavení vzniku republiky z října 1997. V letech 1990 až 2000 starostoval v České Skalici Petr Fejfar.Snímek s pozvánkou na předčasné slavení vzniku republiky z října 1997. V letech 1990 až 2000 starostoval v České Skalici Petr Fejfar.Zdroj: Deník/Jiří Špreňar

Když se více jak čtvrt století stará pozvánka objevila na sociální sítí, tak bývalý starosta uznal, že se svou ostrou rétorikou krapet přestřelil. „K svátku 28. října 2023 se musím omluvit za svoji silnou reakci, protože jsem se díky sociálním sítím dozvěděl, že i za mého vedení města se v roce 1997 připomínka státního svátku konala o den předem. Považuji to za svoji chybu," uznal Petr Fejfar, který je nicméně nadále přesvědčen, že statní svátky se mají slavit v den, který k nim náleží. To demonstroval i transparentem s nápisem „Státní svátek je až zítra" , se kterým dorazil na páteční kladení věnců. „Prosím, abyste v dalších letech připomínku tohoto svátku konali 28. října. Jen na doplnění uvádím, že místní sokolové položili květiny k pomníku legionáře a pamětní desce na škole v tento den a podivovali se tomu, že městská akce se konala o den dříve."

Vznik republiky si budou někde připomínat už dnes, jinde počkají až na den státního svátku.
Pokládat věnce v předstihu je nevhodné, kritizuje bývalý senátor radnici

Za necelé tři týdny si připomeneme státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Českoskalická radnice plánuje položení květin u pamětní desky k událostem 17. listopadu rovněž o den dříve - 16. listopadu u kašny na Husově náměstí. I k tomu má Petr Fejfar výhrady. „Na 17. listopad jsem oznámil veřejné shromážděni u kašny na Husově náměstí od 16:00 hodin. Je to tradiční místo a čas, ve kterém se občané města scházeli v listopadu 1989," připomíná bývalý starosta, že Česká Skalice byla jedním z prvních míst v Královéhradeckém kraji, kde se shromáždění konala. „Myslím si, že by bylo dobré, aby se zástupci města připojili ke svolané akci dne 17. listopadu 2023 a svoji akci dne 16. listopadu odvolali," vyzval radnici, že státní svátky si zaslouží být připomínány v den výročí.