Zatímco na Rychnovsku připadá za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel 850 nakažených, na Jičínsku 897, tak na Náchodsku to je 1005. Tím se řadí mezi pět nejpostiženějších okresů v republice, kterým vévodí sousední Trutnovsko (1314 případů na 100 tisíc obyvatel). Proto mají v Oblastní nemocnici Náchod stále napilno.

Na začátku minulého týdne se ONN po příjmu 22 pacientů dostala na hranici svých kapacitních možností a musela sáhnout k převozu 17 pacientů do jiných zdravotnických zařízení. „Transport byl velmi šťastně časově naplánovaný, protože od té doby jsme v nemocnici neměli více než 14 volných lůžek. Kdybychom pacienty nepřevezli, tak jsme stále přeplnění,“ vrací se ředitel náchodské nemocnice Jan Mach k převozu devíti pacientů velkokapacitní sanitou Fénix do kyjovské nemocnice. V pondělí večer byli již tři pacienti převezeni zpět domů, zbývajících šest jich stále zůstává v péči nemocnice na jihu Moravy.

Situace v ONN je ale stále na hraně. Na pilno měli zdravotníci například tento týden v noci z pondělí na úterý, kdy přijímali deset pacientů. „Ráno jsme se rozhodovali, jestli nepožádáme opět o transport. Měli jsme posledních šest volných lůžek, což je při denním obratu 10 až 15 pacientů denně málo,“ je si vědom Mach. Nakonec ale k žádnému převozu nedošlo a po klidnější úterní noci se včera nemocnice opět dostala na 14 volných lůžek.

Předseda trutnovského tenisového oddílu Oldřich Martinec.
Muchová? Další důkaz, že v českém tenise se ještě máme na co těšit

„Od transportu minulý týden jsme sice těsně pod stropem, ale další převoz zatím nebyl potřebný. Ale je to velice křehké - kdybychom opět museli jako před týdnem přijmout 22 pacientů, tak se opět dostaneme do situace, kterou nebudeme schopni absorbovat,“ dodává, že ze zkušeností za poslední čtyři měsíce, si nemocnice umí poradit s příjmem 10 lidí denně.

Co se týče možnosti utažení šroubu v podobě uzavření okresu, tak ani tu ředitel nemocnice nevylučuje. „Pokud chceme udržet stabilní situaci, tak diskutované rozvolňování v podobě otevření škol či obchodů musí být kompenzováno něčím jiným – zvýšením testování, lepším trasováním či intenzivním očkováním. Pokud případné rozvolňování neumíme vyvážit výše zmíněným, tak potom musí přijít nějaká restrikce,“ je si vědom ředitel nemocnice, že popuštění otěží by přinesl zvýšený počet sociálních kontaktů. „A musíme si přiznat, že se situace začíná zhoršovat.“

Možné uzavření Náchodska do izolace po vzoru sousedního Trutnovska by místostarostku Pavlu Maršíkovou určitě nepotěšilo. "Už takhle nálada mezi obyvatelstvem není určitě nejlepší a každé další represivní opatření povede k tomu, že lidé budou víc a víc naštvaní," říká místostarostka, která je aktuálně stejně jako starosta a další dva místostarostové v karanténě.

Tomáš Novák (vpravo) z Horské služby Krkonoše ze stanice v Peci pod Sněžkou zasahoval při pondělní tragické události po pádu laviny v Obřím dole.
K lavině na laně vrtulníku. Horský záchranář popsal pondělní zásah v Krkonoších

Na zhoršování situace se podepisuje i tzv. britská varianta viru, která právě na Náchodsku a Trutnovsku patří k nejvíce rozšířené a činí kolem 50 - 60%. To jsou ale výsledky vzorků odebraných z druhého lednového týdne. „Co se týče odhalování nových variant, tak můžeme se závistí hledět třeba k Dánsku, kde probíhá systematické zjišťování výskytu nových mutací. To u nás neběží v takovém rozsahu, jaký bychom potřebovali. Musíme se smířit s tím, že britská mutace tady je a přijdou i další,“ předpokládá Jan Mach.

Co se týče zdravotního personálu náchodské nemocnice, tak tam se situace výrazně zlepšila. Zatímco před třemi týdny bylo v pracovní neschopnosti 185 zaměstnanců, z toho 65 s covidem, tak nyní jsou čísla výrazně nižší. „Máme 123 pracovníků v neschopnosti a z toho je 28 s covidem,“ nahlédl ředitel do aktuálního stavu nemocných. Zájem zdravotníků o očkování odhaduje na 70%. Kdo mohl a chtěl být očkován, tak ten už byl. Několik zaměstnanců, kteří prodělali v uplynulé době covid, se vakcinace dočkají po vypršení 90 denní lhůty, která musí od nemoci uplynout.