„Půjde o výběr nejlepších outdoorových filmů uplynulé sezóny. Zárukou skvělého zážitku jsou partneři festivalu jako například National Geographic Česko nebo Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují,“ tvrdí organizátoři festivalu.

A co návštěvníci uvidí? Na otázku kolik kilometrů se dá ujít pěšky v Číně, odpoví německý film Nejdelší cesta režiséra Christopha Rehaga. Co se stalo na ostrově Pam, je název polského filmu režisérky Elizy Kubarske. Diváci prostřednictvím polské dvojice „vylezou“ na nejvyšší pobřežní útes na světě 1500 metrů vysokou kolmou stěnu v Grónsku, pod níž se lze dostat pouze na mořském kajaku mezi ledovými krami. „Kanadský film Life Cycles osloví všechny bikery a z ostatních bikery udělá,“ slibují pořadatelé v souvislosti s technicky propracovaným snímkem, který diváka vtáhne do světa ďábelských jízd ve všech ročních obdobích.

U filmu brečí i drsní horolezci…

První, pět tisíc kilometrů dlouhý sólo sjezd řeky Kongo od pramene k moři na kanoi nabízí britský film Mazungu. Americký film Odkud není návratu, zase mapuje výstup špičkových horolezců na neslezený vrchol ve východním Tibetu. Ne každá expedice však skončí úspěšně, ne vždy hrdinové expedičních filmů přežijí. U tohoto filmu prý brečí i drsní horolezci.

Další film festivalu Ve vlčí kůži po stopách Džingischána je o putování na koňském hřbetu z Mongolska přes střední Asii až do Evropy. V dalším snímku Úlitba Genéšovi se francouzský lezec pokusí zdolat stěnu Ganesh v Indii. Cestopis Barmania českého režiséra Miroslava Haluzy osloví každého, kdo touží poznat krásy nádherné země.

Festival uzavře film Jump!

Festival Expediční kamera uzavře americký film Jump! Je o lidech, kteří se seberealizují na skákání z jedné pískovcové věže na druhou.

Hynek Šnajdar