Hvězdami vnoci zpátku na sobotu byli členové indicko-pákistánské skupiny The Dhol Foundation. Kapela při festivalu natáčela filmové záběry pro chystané koncertního DVD. Orientální bubeníci v Trutnově vystoupili již potřetí a vstřícnost zdejšího publika proto dobře znají.

Dnes večer na rockovou přehlídku dorazil bývalý prezident Václav Havel. Trutnovští fanoušci ho přivítali dlouhým potleskem. Havel si krátce vyslechl konec vystoupení sboru Bambini di Praga. Při festivalu také podepsal petici na podporu stavby amerického radaru vČesku.

Jubilejní ročník festivalu pořadatelé věnovali právě "náčelníkovi" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům. V roce 1987 stál se Františkem „Čuňasem“ Stárkem a Martinem Věchetem u zrodu festivalu. Akci tehdy rozehnala Státní bezpečnost.

Hlavní program letošní přehlídky začal vpátek odpoledne koncertem dětského pěveckého sboru Bambini di Praga. Původně měl se sborem vystoupit také bývalý sbormistr Bohumil Kulínský, obviněný ze zneužívání nezletilých sboristek z Bambini di Praga. Kulínský ale nepřišel, zřejmě kvůli obavám, že by soud jeho účast mohl kvalifikovat jako porušení podmínky jeho propuštění zvazby. Původně přitom pořadatelé slíbili, že „vše zařídí tak, aby se sbormistr nedostal do problémů“.

Festivalový areál obsadilo zhruba osm tisíc lidí již ve čtvrtek. Letos se totiž poprvé organizátoři rozhodli na neoficiální otvírání pozvat Monkey Business a zahraniční hvězdy Billa Goulda (zakladatele Faith No More) a americkou kapelu New York Ska Jazz Ensemble. „Vzhledem k tomu, kolik tu bylo lidí, si myslím, že kdo chtěl, tak si k nám cestu pod hory našel i ve čtvrtek,“ dodal Martin Věchet. Vpátek už podle odhadů večerná koncerty sledovalo přes patnáct tisíc lidí.

Trutnovský festival přivítal Václava Havla

Bývalý prezident republiky Václav Havel dnes vpodvečer navštívil hudební festival v Trutnově. Přehlídka letos slaví výročí 20 let od svého vzniku a pořadatelé jí věnovali právě "náčelníku" Havlovi. "Já si toho velmi vážím, pochopitelně," řekl ČTK Havel.

"Václave, jsem strašně rád, že tě vidím," vrhl se k Havlovi ihned po jeho příchodu do areálu jeden z anonymních fanoušků a potřásl si s ním nadšeně pravicí.

Festivalového "náčelníka" tentokrát nedoprovodila jeho manželka Dagmar, ale její dcera Nina. Havla i jeho doprovod ihned obklopil shluk fanoušků. Havel nejprve zamířil do zákulisí. Od pořadatelů dostal darem festivalové tričko, poté si s nimi v baru pro muzikanty vypil pivo, uvázal si kolem krku šálu a zamířil mezi diváky. Ještě předtím však podepsal petici na podporu stavby amerického radaru v Česku, kterou mu předložil jeden z diváků. Trutnovský kotel přivítal Havla vstoje dlouhotrvajícím potleskem. Havel si vyslechl závěr druhého festivalového vystoupení sboru Bambini di Praga.

"Jsem-li titulován jako 'náčelník', není to jen veselý žert lidí, kteří mají rádi indiány, ale je to výraz vědomosti o jedné z mých skutečných funkcí, které si obzvlášť cením," uvedl Havel v dopise návštěvníkům přehlídky uveřejněném ve "festivalovém samizdatu". Havel se totiž v roce 1996 při své oficiální návštěvě Brazílie jako vůbec první hlava cizího státu zastavil u indiánského kmene v deštném pralese Amazonie. Jako dar dostal od náčelníka kmene Waimiry luk a dva šípy. Když měl ukázat své střelecké umění, trefil se do cíle, což před ním nedokázali ani někteří příslušníci kmene proslaveného loveckým uměním. Havel uvedl, že jej za to indiáni jmenovali svým náčelníkem.

"Pravda, byla to úplná náhoda, ale to nic nemění na vážnosti, kterou - v duchu svých tradic - dotyčný kmen dával této z jeho hlediska důležité změně ve svém vedení," dodal Havel.