Film zavádí diváky ale i do dalších oblastí Evropy, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Takovým místem je např. španělská provincie León, kde se místní pastevec Gregorio věnuje chovu španělských mastinů. Udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. Dokument zobrazuje i zkušenosti z Itálie a tamní spolupráci ochránců přírody a farmářů.

Broumovsko patří k oblastem, kde k útokům vlků na hospodářská zvířata docházelo v rámci republiky nejvíce. Některé obce tu v minulosti od státu požadovaly povolení k redukci početních stavů útočících vlků. Občasný odstřel některých jedinců podle ochránců přírody patří mezi nejméně účinné metody ochrany stád. "Nejúčinnějším řešením pro chovatele i pro krajinu je kvalitní zabezpečení. A právě již realizovaná preventivní opatření na ochranu stád některých chovatelů přímo z Broumovska nebo z Krušných hor představuje právě snímek Beránek a vlk," uvedla k projekci Anna Řezníčková z Hnutí DUHA Šelmy.

Ohně proti vlkům hořeli napříč Evropou a jedna z nich vzplála opět ve Vernéřovicích na Broumovsku, odkud stále silněji zní, že striktní ochrana vlka je nesmyslná.
Vlčí vatry hořely napříč Evropou, chovatelé na Broumovsku mají vlků plné zuby

„Díky Maiwaldově akademii, klášteru Broumov, městu Broumov a Královéhradeckému kraji se podařilo zorganizovat projekci přímo v oblasti, kde se část dokumentu natáčela. Navíc na následnou besedu zatím přijala pozvání řada zajímavých hostů - např. chovatelka a jedna z protagonistek filmu Iva Horská, chovatel a starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, expert na velké šelmy Miroslav Kutal, vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová nebo poslanec Pavel Bělobrádek," doufá Anna Řezníčková, že projekce bude přínosná pro konstruktivní řešení soužití lidí a vlků v krajině.

O přínosnosti besedy si naopak nedělají žádné iluze chovatelé ovcí a skotu či myslivci. "Předkům dalo dost práce a úsilí se vlků definitivně zbavit. Jejich naprostá absence jasně ukázala, že tu potřeba nejsou," má jasno Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

Zdroj: Youtube