VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kloub dnes v nemocnici vymění do měsíce

Hradec Králové – Pokud tedy nechybí peníze od pojišťoven a je dostatek anesteziologů, jinak si pacienti na plánované operace počkají

18.8.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Čekat na operaci kyčelního kloubu třeba dva roky už je hudbou minulosti. Alespoň v hradecké fakultní nemocnici.

„Tohoto úkonu by se dnes pacienti měli dočkat přibližně do měsíce,“ tvrdí náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl s tím, že operace jsou však nasmlouvané pojišťovnami v určitém počtu, který nemocnice nesmí překročit. Pokud tedy peníze dojdou, lhůty se prodlouží. „Jsme omezeni i personálně, anesteziologů je všeobecně málo, odcházejí za lepším do zahraničí. I proto se plánované operace mohou někdy posunout. Také někdy zjistíme, že se lidé přihlásí k operaci u nás, ale i jinde a pak ze seznamu zmizí,“ doplnil.

Jinak všeobecně platí, že přednost mají operace akutní před těmi plánovanými. „Myslím, že čekací lhůty jsou u nás velmi krátké i třeba ve srovnání se zahraničím. Urgentní věci musíme řešit urychleně, žlučník nebo slepé střevo může počkat, pokud samozřejmě není v nebezpečném stadiu. Ale ani na tyto operace se nečeká déle než tři měsíce,“ řekl Alexander Ferko, přednosta chirurgické kliniky hradecké nemocnice.

Zhoubná nádorová onemocnění jsou chirurgové schopni vyřešit do pěti týdnů od diagnózy. „Ono je někdy potřeba velký nádor chemoterapiemi a ozařováním zmenšit, aby byl snadněji odstranitelnější a jeho buňky se nešířily dál po těle,“ vysvětlil Tušl.

Za čekání na pohotovosti mohou vážné případy

Hradecká nemocnice se v současné době může pyšnit nedávno zrekonstruovanými chirurgickými sály, ročně v nich lékaři odoperují kolem 26 tisíc velkých výkonů. Z toho je například přibližně osm stovek kardiochirurgických operací, 35 transplantací ledvin, asi sto třicet operací mozku.

Čekací doba není jen bolístkou operací, lidé si často stěžují, že co se týká lékařů, trpělivost je potřeba všude. „Nedávno jsem byla s otcem na pohotovosti v nemocnici v Hradci, něco si udělal s kotníkem a čekali jsme přes dvě hodiny, a to jsme byli v čekárně sami,“ postěžovala si Petra Mišíková z Hradce.

„To je těžké, pacienti s nějakou životem neohrožující záležitostí prostě někdy musí počkat. Z druhé strany budovy totiž na pohotovost přijíždějí sanity s vážnými zraněními z autohavárií a podobně. V odpoledních hodinách a o víkendech jinde ve městě lékaři nejsou, tak se případy hromadí,“ vysvětlil Zdeněk Tušl. Nemocnice uvažuje, že by personál na vstupní přepážce čekající pacienty upozorňoval na to, že se lékaři zabývají vážnějšími případy. „Cítíme jistou nevoli lidí v tomto směru, tak to chceme řešit alespoň tímto způsobem, snad to pochopí,“ zakončil náměstek.

Jak jste spokojeni s čekacími lhůtami na operace?
Je pomoc na Pohotovosti dostatečně rychlá?
Napište nám své zážitky a názory v diskusi.

ANKETA: Jaké máte zkušenosti z čekáním na operace?

Alena Stehlíková,
67 let, Hradec Králové

Mám vlastní zkušenost, kdy jsem čekala na operaci výměny endoprotézy. Čekací lhůta se tehdy protáhla do dvou let, což je až neuvěřitelné. Je to ale deset let zpátky, takže nevím, jak to chodí teď. Samozřejmě že akutní případy musí být řešeny prioritně, ale čekací lhůta plánovaných operací by neměla přesáhnout šest měsíců.

Lenka Rott,
32 let, Hradec Králové

Momentálně nežiju v Hradci Králové, pracuji jako zdravotní sestra v Německu, takže mohu přístup nemocnic srovnávat. Akutní případy tu podle mě jsou a měly by být přijímány do 24 hodin, v Německu to jsou tři hodiny. Plánované operace jsou prováděny do čtrnácti dnů, ale tady jejich uskutečnění podle mě trvá tak dva až tři měsíce.

Radka Růžičková,
38 let, Hradec Králové

S nemocnicemi mám dobré zkušenosti. Pacient by měl být přijímán hlavně podle individuálních potřeb. Pokud je v ohrožení života, tak samozřejmě co nejdříve, maximálně do 24 hodin. Pokud se jedná o plánovanou operaci, mělo by se také co nejvíce vyjít vstříc jeho potřebám. Představuji si, že by čekací lhůta trvala tak čtrnáct dní.

Roman Sedláček,
52 let, Plotiště n. L.

Nemám žádné zkušenosti s čekacími lhůtami na operace, ale všeobecně jsem spokojen s přístupem lékařů k pacientům. V nemocnicích bych očekával, že plánované operace by měly být provedeny do tří měsíců od stanovení diagnózy. Myslím si, že v akutních případech by měl být pacient přijatý co nejdříve je to možné.

Zdeněk Černoho
rský,
59 let, Německo

Žiji v Německu a myslím, že tamější se zdejšími nemocnicemi se nedají srovnávat. Nemohu si ale stěžovat. Za rodinu mohu říct, že máme s místními nemocnicemi dobré zkušenosti a myslím, že přístup i kvalita se zlepšuje. Čekací lhůta by měla být maximálně do tří měsíců, v Německu se zákrok provádí do čtrnácti dnů.

HANA MEDKOVÁ

Autor:

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár ve sklepě domu po výbuchu kotle.
3

Požár zcela zničil sklep

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Šachisté Náchoda střety se soupeři z Jaroměře nezvládli

Náchodsko - Krajský přebor šachových družstev přinesl ve svém čtvrtém kole první okresní derby. V něm se střetla náchodská rezerva s jaroměřskou Jiskrou, která si nakonec připsala hodně hladké vítězství.

Nehody, zranění chodci i cyklista

Náchodsko /FOTO/ - Kluzké a mokré silnice byly v pátek zrádné. Policisté vyjeli k minimálně sedmi nehodám a kromě toho byli přivoláni k více než desítce dalších drobných kolizí.

Dvě krátké partie čerstvého šedesátníka

Náchodsko - Známý šachista Jan Kuneš, v civilním povolání učitel cizích jazyků - angličtiny a němčiny, oslavil o minulém víkendu životní jubileum - 60 let.

Zvířátka mají také Vánoce

Jaroměř - Český svaz ochránců přírody Jaro Jaroměř v sobotu od 13 hodin pořádá v Záchranné stanici pro hendikepovaná zvířata „Vánoce pro zvířátka“.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT