Dosud jsem se o sebe a svoji rodinu uměl postarat, aniž bych od státu někdy něco zvláštního chtěl, počítaje v to jakékoli finanční dávky. To říkám jen aby bylo patrné, že se snad jako dospělý jedinec ve své vlasti takto mohu oprávněně a s čistým svědomím dotýkat třeba i kriticky jevů, na které si nemohu zvyknout.

Zkušenosti s „černými šerify"

S městskými policisty, tedy ne s oficiální policií ČR, ale těmi subalterními, černými „šerify", nemám nijak zvlášť dobré zkušenosti. Nejdřív mi začali být podezřelí vlastně hned po převratu v malém městě, ve kterém žiji, to byla tehdy jejich služba novinkou. Ať jsem se snažil být nezaujatý, jevili se mi stále víc jen jako poněkud infantilní frajírci, markýrující za každou cenu a každým svým gestem postavy z laciných filmů a koupající se ve své důležitosti.

Byť na české vsi, máme u nás strážníky dva. Nevadili mi, jen mi za ně bylo trapně, když jsem je tu a tam nachytával, kterak se jednoduše vytahují. Jednou na postarší dobromyslnou farářku, která nešikovně zaparkovala svého trabanta, jindy na rodinku na horských bicyklech, která projížděla přes naše náměstí v neděli o pouti.

O stupeň horší známku dostal ode mne před časem městský strážník z Lázní Bohdaneč, jenž si na můj vůz, vyjíždějící z okraje města do volné krajiny, počíhal s kamerou a naměřil mi už ve stromořadí za posledním domem rychlost 63 km za hodinu. Vydělal si na mne na místě dva a půl tisíce korun a velice se blýskl svým americkým policejním vozem značky Dodge; oněměl jsem málem úžasem nad tou krásou, ale ten nadutý a komisní chlapec v černých brýlích si moje sympatie věru nezískal.

Nejsem přeci gangster

Když mi někdy před dvěma lety přišla obsílka z Březové nad Svitavou (obec poblíž Svitav), abych zaplatil poměrně tučnou pokutu za to, že jsem tam někde prý ujel silniční kontrole městské policie, začalo jít do tuhého. To aniž bych si byl takového prohřešku vědom a aniž by na takový přečin měla MP v Březové jakýkoli důkaz, třeba kamerový záznam; takový důkaz existovat nemůže, nejsem gangster ani slepec a takové věci za volantem opravdu nedělám. Přesto jsem byl nucen znovu úřední moci agilních sonyboyů ustoupit a jen pokorně zaplatit.

Moje blues o strážnících nedávno ještě gradovalo počínáním městské policie v Praze na Vinohradech. Tam mi bylo od věhlasného divadla, kde jsem byl při slavnostním okamžiku v životě své rodiny hostem, odtaženo auto včetně parkovacího lístku za sklem. Kauci za vyzvednutí vozu jsem v nočních hodinách jako sprostý pachatel této noci v Praze (byť zprvu ještě chvíli ve slavnostní náladě) vysázel na odtažišti kdesi u Nuselského mostu ve výši 2.150,-Kč. O tomto výkonném a průhledném pražském kartelu na bezpracné příjmy si dosud myslím svoje, byť jsem parkoval za nějakou vymezující cedulí a argument jsem četníkům skutečně poskytl.

Nemají v popisu práce represi

Někdo možná na obhajobu těchto „hrdinů všedního dne" namítne, co udělají jinak užitečné práce pro obec. Jistě, to snad ale všichni očekáváme jaksi samozřejmě, za to jsou placeni; být užiteční své obci je jejich práce, k tomu byli před časem zřízeni. Tvrdím a trvám na tom, že v jejich popisu práce rozhodně není systematická represe a zvůle na jiných, jakkoliv si za všechny svoje podobné nepříjemnosti můžu zajisté často sám .

To vše píšu ne snad proto, že to může být poučné jako moje varování, abyste se nedopouštěli podobných těžkých zločinů, za které vás stihne neúprosný trest jak bič boží. V tom ohledu se nebojte: společnost to s vámi i tak ještě zkusí, jen holt na chvilku možná budete v nějaké zatuchlé kanceláři takhle mrňaví. Spíš než spektakulárně vyprávět o svých patáliích se „zákonem" jsem chtěl vyjádřit, jaké policajty (pokud nějaké) bych si přál mít v ulicích našich měst já, pořád ještě svobodný a při tom všem pořádku dbalý člověk.

Jaký by měl strážník být?

Líbilo by se mi, kdyby můj strážník byl především uctivý a měl tzv. kindrštůbe stačí, když bude umět slušně pozdravit a usmát se. Pokud možno ať je chytrý, chci říct na úrovni. Maturita na střední škole nechť je první minimální podmínkou a hlavně pak zárukou aspoň jistého stupně té úrovně. „Můj" strážník by měl umět promluvit aspoň základy němčiny i angličtiny; je trapné, když se policista rozhání rukama, česky posílá třeba Holanďana ke všem čertům a má přitom vysvětlit cestu jenom do blízkého autokempu. Promluvit lidsky a kultivovaně by ostatně měl umět k člověku aspoň česky. Snad by mohl, aniž by pozbyl na autoritě, opustit nedospělé machrování a okázalou povýšenost.

Proč se tohle pořád nedaří stejně na českém zapadákově jako na těch pražských Vinohradech bez toho, aby se na vás musel četník vytahovat jak malý Jarouš, je mi záhadou. A docela nakonec: takovému inteligentnímu a šikovnému strážníkovi, o kterém budu říkat, že je na svém místě, by navrch slušela aspoň špetka smyslu pro humor a jednoduše -vlídnost. Ale to už by si člověk asi přál příliš. Stačilo by mi, kdybych se napříště nemusel zase stydět. Nemyslím stydět se za sebe, svou vinu si se sebou vždycky dost přísně vyrovnám sám; abych se prostě jen v hloubi duše nemusel zas ptát, kde to sakra žijeme.

Hezký den přeje

Zdeněk Pátek