Když se budete mezi lidmi v České republice ptát na jméno nejznámějšího fotbalisty naší historie, jen málokdo si nevzpomene na legendárního záložníka Antonína Panenku. A pokud budeme přemýšlet o nejslavnější penaltě je odpověď jediná možná: slavný vršovický dloubák z finálového rozstřelu v Bělehradě v roce 1976.

Mistr Evropy z roku 1976 a bronzový z ME 1980 je celoživotně spjat s Bohemians Praha, ale pět sezón „kopal“ i za Rapid Vídeň a několik dalších let hrál nižší rakouské soutěže. V součtu československé a rakouské ligy je autorem 139 ligových gólů a k tomu přidal dalších 17 v reprezentaci.

Vlakové neštěstí v Českém Brodě
Vlakové neštěstí v Brodu mělo dopad i na cestující v Hradci

Jeho nejslavnější okamžik přišel 20. června 1976, kdy se jako poslední z československých fotbalistů rozeběhl k pokutovému kopu ve finále mistrovství Evropy v Bělehradu a k absolutnímu překvapení všech na stadionu „dloubl“ svou legendární penaltu do středu brány. „Vršovický dloubák“ se stal fenoménem a do dnešních dní ho opakují fotbalisté na celém světě, včetně těch nejznámějších jmen (Z. Zidane, F. Totti aj,).

Sám o slavné penaltě říká: „Už asi dva měsíce před mistrovstvím jsem se rozhodl, že když budu kopat penaltu, pošlu míč doprostřed branky. Ivo Viktor mě zrazoval. Vyhrožoval, že mi nedá klíč od pokoje, jestli to zvorám. Ale po finále mi sám odemkl dveře.“ A ještě dodává: „Vždycky jsme se snažil hrát pro diváky, aby si ze zápasu odnesli nějaký zážitek. Aby si měli v hospodě u pivo o čem povídat. A abych z toho měl dobrý pocit i já. Myslím, že se mi to dařilo.“

Poškozený nadjezd po nehodě.
Zábradlí na nadjezdu „nikoho“ opraví hradecká radnice

Antonín Panenka jistě nebude v Polici n/M. mluvit jen o jednom mistrovství a jedné penaltě…

Všechny přespolní návštěvníky prosíme, aby svá vozidla zaparkovali buď na novém parkovišti pod Havlatkou (při vjezdu do města ze směru od Náchoda) nebo na parkovišti na náměstí.

V rámci Nové Terasy 2020 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují. Vstupné dobrovolné. Za nepříznivého počasí se přednáška přesouvá na sál Pellyho domů.