Ohromná radost zavládla dnes krátce po 18. hodině U Lidmanů kde jen povolený počet lidí sledoval on-line vyhlášení výsledků ankety Strom roku 2020. „To je úžasné, ona to opravdu vyhrála,“ znělo radostně místností.

Na první pohled sice vítězka není žádná krasavice, ale její pokroucený kmen a koruna plná jablek svědčí o bojovnosti. Snad právě proto měla největší sympatie veřejnosti, když na svou stranu získala 2191 hlasujících a zvítězila s ohromným náskokem před stříbrnou Lípou v Hřebenech na Sokolovsku (1029 hlasů). Za vítězství v anketě se jí tak dostane odborného zásahu arboristy a postoupí do mezinárodního kola soutěže o Evropský strom roku.

Strom do ankety přihlásila Místní akční skupina Stolové hory spolu s obcí, školami, zahrádkáři a dalšími spolky a s podporou syna majitele původního hostince U Lidmanů, který ji vlastnoručně vysadil po konci 2. světové války.

„Moji rodiče si po válce v roce 1945 hostinec pronajali a ja jsem se ještě v říjnu toho roku přímo tady narodil,“ vzpomínal včera pod obsypanou jabloní její vrstevník Jaroslav Lidman, který před několik dny oslavil 75. narozeniny. „Jabloň po několika letech od vysazení neplodila, tak tatínkovi někdo z hostů poradil, že má málo železa. Tatínek nelenil a zakopal k jejím kořenům hřebíky. A opravdu pak začala plodit,“ vzpomíná Jaroslav Lidman a zmínil, že ovocné stromky se tehdy vozily z druhé strany Broumovských stěn, z Kaltwasser (Studená Voda), protože byly odolnější vůči zdejšímu počasí.

Vítězná jabloň, Bleinhemská reneta, již přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově u polských hranic. Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Ačkoliv letošní rok úrodě obecně moc nepřál, tak jabloň U Lidmanů je obsypaná jablky.

„Letos to vyšlo dobře. Za posledních pět let plodila třikrát krásně, jako letos, a dvakrát neměla ani jablko. Záleží na tom, jestli v květu nepřijdou mrazy,“ říká provozovatel penzionu U Lidmanů Petr Šturm. Jablečný štrúdl nebo staročeští rytíři z místního ovoce jsou důležitou součástí komunity a můžete si je vychutnat s výhledem na hříčku přírody, která vykouzlila jabloni dutý a křivý kmen s bohatou korunou.

Jabloň U Lidmanů nyní má šanci vyhrát v konkurenci dalších 15 států v anketě Evropský strom roku.