„Mnozí rodiče dětí na Náchodsku museli v uplynulých dvou letech řešit nepříjemné starosti s hledáním dětského praktického lékaře. Tři lékařky totiž postupně ukončily svou praxi a ostatní ordinace nemohly z kapacitních důvodů všechny jejich pacienty přijmout," popisuje důvody, proč ambulance před rokem vznikla, mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová. Situaci tehdy řešil ve spolupráci s holdingem a dalšími zainteresovanými subjekty i hejtman Martin Červíček, který požádal management Oblastní nemocnice Náchod o převzetí těchto dětí do péče. Současně navrhl i vytvoření podmínek pro vznik ordinace, která by zajistila základní péči o dětské pacienty v okrese.

Nemocnice v Náchodě. Ilustrační snímek.
Změny v náchodské nemocnici. Všeobecná interna se stěhuje do dolního areálu

Tak vznikla ordinace praktického lékaře pro děti a dorost přímo v náchodské nemocnici, kde je v současné době registrovaných přibližně 650 dětí. Ambulance slouží k zajištění preventivních prohlídek a očkování, vždy po předchozím objednání. Pokud dítě onemocní, je péče o něj zajištěná všeobecnou ambulancí dětského oddělení.

„Nejedná se tedy o plnohodnotnou náhradu péče dětského praktického lékaře, rodinám dětí, které svého praktika nemají, však pomůže. Zajištění zdravotní péče je však úlohou zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví, a proto nepřestávám po těchto orgánech požadovat systémové řešení, “ zdůrazňuje Martin Červíček, který před několika dny v ambulanci dětského praktického lékaře v náchodské nemocnici inicioval pracovní jednání s vedením nemocnice a personálem. Kromě poděkování zdejším zdravotníkům také zhodnotili možnost rozšíření podobné praxe i do ostatních nemocnic v kraji.

Již téměř rok funguje v náchodské nemocnici ordinace dětského praktického lékaře, která převzala do péče pacienty tří lékařek, které v uplynulých dvou letech na Náchodsku ukončily svoji praxi.Zdroj: Oblastní nemocnice Náchod

„Nedostatek dětských lékařů je bohužel celorepublikový trend, se kterým se počítá i v příštích letech. Průměrný věk praktických lékařů pro děti a dorost v České republice převyšuje šedesát let. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje proto s obdobným řešením jako v Náchodě počítá i v dalších regionech," konstatovala Lucie Chytilová.

Oblastní nemocnice v Náchodě. Ilustrační snímek.
Biologická léčba pro onkologické pacienty. Nově ji nabízí i náchodská nemocnice

Hejtman Královéhradeckého kraje zdůraznil, že jeho cílem je, aby obvod dětského praktického lékaře vznikl v každé krajské nemocnici, kde je dětské oddělení. Aby se rodiče dětí, které se ocitnou bez praktického lékaře, měly kam obrátit. „Zároveň jsem požádal vedení holdingu a jednotlivých nemocnic, aby se pokusili jednat s dětskými lékaři, kteří skončili svoji praxi, zda by byli ochotni nám formou jednotlivých služeb pomoci s těmito dětskými ordinacemi, které by organizačně měly na starosti nemocnice,“ říká hejtman Martin Červíček.

S využitím tiskové zprávy.