Dosud neobjasněný masivní úhyn úhořů v přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice, o němž jsme informovali již včera, dává prostor jak ke spekulacím, tak i – a to především – k hledání jeho pravé příčiny.

Jak nám řekl Jan Pohl, technik východočeské pobočky Českého svazu rybářů, ve středečních odpoledních a podvečerních hodinách došlo k sesbírání uhynulých kusů úhořů z břehů Rozkoše.

Této brigády se zúčastnila asi desítka lidí z rybářské stráže. Zhruba pět až šest stovek mrtvých úhořů bylo sesbíráno do igelitových pytlů, které následně putovaly do kafilerie poblíž obce Žichlínek na Pardubicku.

„Celkem se sesbíralo asi čtyři sta kilogramů úhořů, což představuje škodu kolem tří až čtyř milionů korun,“ řekl včera Deníku Jan Pohl. Skutečná škoda je tedy téměř tří až čtyřnásobně vyšší než předpokládaná; ještě před samotným sběrem mrtvých úhořů totiž odhadovali rybáři škodu na zhruba jeden milion korun.

Proč úhoři uhynuli, se ještě stále neví. Ani veterinář, ani jeho kolegové z veterinárního střediska v Hradci Králové, kam byly vzorky mrtvých ryb po prvotním šetření převezeny, nic neodhalili. „Proto se v pátrání po příčině pokračuje,“ řekl nám technik Pohl.

Jak dodal, dalšími místy, kde se v průběhu příštích dnů bude zkoumat důvod tak masivního úhynu úhořů, jsou Jihlava a Brno. Tamní výzkumné ústavy se budou uhynulými úhoři z Rozkoše zabývat zřejmě několik dní, východočeským rybářům tedy nezbude nic jiného než čekat.

Hrozí rekreantům nákaza od mrtvých ryb?

Přestože pravý důvod úhynu úhořů oficiálně stanoven nebyl, lidé spekulují o všem možném – od toho, že úhořům chyběl kyslík, přes nákazu parazitem, až po možnost, že do nádrže vytekla nějaká látka. Co člověk, to jiný názor…

„Zajímalo by mě, co komu do Rozkoše zase vyteklo, či zda je to nějaký parazit. Pevně doufám, že se to nerozšíří někam dál,“ projevil obavy rybář Jakub Samek z Týniště nad Orlicí.

“Na druhou stranu – na Rozkoši to není nic neobvyklého. K úhynu candátů tam dochází pravidelně a dá se říci, že za posledních pár let tato ryba z Rozkoše snad vymizela. Tedy úlovky jsou neporovnatelně skromnější. Celkově je voda na Rozkoši – z mého rybářského pohledu – dost decimovaná. Na rybářskou stráž člověk nenarazí, ryby se berou ve velkém a prodávají po hospodách, nikdo po sobě neuklízí, nedodržuje rybářský řád. Je to velká škoda. Více ochrany by si tak velká nádrž rozhodně zasloužila,“ svěřil se s tím, co měl na srdci, rybář Samek.

Josef Roháč, rovněž vyznavač Petrova cechu, který je šéfem českoskalických rybářů, si příčinu raději ani netroufl určit.

„Těžko říct, příčin může být celá řada, nechám to na odbornících,“ řekl nám s tím, že rybaření se věnuje přesně od té doby, kdy byla přehradní nádrž Rozkoš napuštěna. „Za celá dlouhá léta nepamatuji tak masivní úhyn úhořů. Mortalita ryb vždy odpovídala celkové výměře i osídlení…, sem tam něco bylo vždycky. Ale tolik kusů najednou? To tu nebylo ještě nikdy,“ prohlásil Roháč.

VÍCE O ÚHYNU ÚHOŘŮ ČTĚTE ZDE

A co rekreanti, mohou být v klidu? Nebo se mají v souvislosti s mrtvými úhoři obávat nějaké nákazy? „Nemoci ryb nejsou přenosné na lidi,“ uvedl Jan Pohl z východočeské pobočky Českého rybářského svazu. Jak dodal, i riziko bakteriální nákazy bylo již tím, že mrtvé ryby odvezli do kafilérie, zažehnáno.

Navíc, jak zdůraznil, úhoři nehynou v malé nádrži u České Skalice, kde je autokemp plný rekreantů. Hynou totiž v druhé, opačné části Rozkoše.

Podobně smýšlí i českoskalický šéf rybářů Josef Roháč, podle kterého rekreanti nemusejí mít strach. „Jestli hrozí lidem nějaké nebezpečí? Pokud vodu z Rozkoše nebudou pít, tak jim snad nic nehrozí. Možná tak nějaké vyrážky, ale ty chytne člověk, který na ně trpí, v každé vodě v přírodě,“ míní Roháč.

„Tolika uhynulých úhořů je hrozná škoda. Neznám nic lepšího než uzeného úhoře. Je to vrchol delikatesy. Kam se hrabe třeba losos. Úhoří maso je hrozně dobré,“ prohlásil labužník a bývalý rybář Jan Holý z České Skalice.