Očekávané drama – dle některých zákulisních informací – se nakonec nekonalo, volby starosty a místostarosty, stejně tak jako volby členů rady města, proběhly v klidu.

Ustavující zastupitelstvo uvedla dosavadní starostka Bronislava Malijovská, která předala slovo nejstaršímu z nově zvolených zastupitelů – zastupitelce Emilii Teplé, která zasedání spojené s volbami řídila.

Původní návrh počítal s tajným hlasování. Zastupitelé si ale těsně před samotnými volbami odsouhlasili hlasování veřejné.

Na post starosty bylo navrženo jediné jméno – a to jméno dosavadního místostarosty Petra Hableho. Po jeho zvolení se přešlo k volbě místostarosty – zde již padla dvě jména kandidátů. Prvním z nich byla Bronislava Malijovská, druhým kandidátem byl Ondřej Slavík. Zastupitelé zvolili jako místostarostku Nového Města nad Metují Bronislavu Malijovskou.

Do rady města bylo následně nutno zvolit pět zastupitelů. Starosta a místostarostka se stali členy rady města automaticky. Navrženo bylo těchto sedm kandidátů: Libor Hovorka, Michal Beseda, Marie Petruželková, Jiří Hladík, Martin Prouza, Lubomír Černý a Petr Neumann. Zvoleno bylo prvních pět.

„Nyní cítím velkou zodpovědnost. Úleva ze mě spadne až za čtyři roky, až budu vědět, že jsem splnil očekávání, které ve mě voliči vložili,“ řekl Deníku bezprostředně po skončení ustavujícího zastupitelstva čerstvě zvolený starosta Petr Hable.