"Jsme moc spokojení. Člun má vynikající nosnost, uveze bez problémů 21 lidí, dosahujeme průměrnou rychlost pět kilometrů za hodinu. Báli jsme se, aby nebyl pomalý," říká archeolog Radomír Tichý.

Všechny parametry jsou důležité, příští rok se dvacítka plavců se vydá na cestu po stopách neolitické revoluce od břehů Turecka až k pobřeží Řecka. Celkem 550 kilometrů a 17 dní. Snaží se podpořit teorii, že zemědělství se do Evropy dostalo z Předního východu právě po moři v podobných člunech.

„Chceme vyzkoušet člun v nejrůznějších podmínkách. Můžeme to zasadit do toho, jestli šíření zemědělství touto cestou bylo možné,“ říká archeolog Radomír Tichý. Loď vyrobená v Archeoparku Všestary na Hradecku je replikou člunu z mladší doby kamenné, který se našel v jezeře Bracciano na sever od Říma.

Jedenáctimetrový člun vytesávají dobrovolníci u archeoparku ve Všestarech. Příští rok se vydá na moře.
Kamenné sekery tesají pravěký člun, na moře se z Hradecka vydá za rok

Tým kolem hradeckého archeologa se připravuje už na čtvrtou expedici, letos se mu podařilo postavit člun v reálné velikosti. Na vydlabávání odpracovali nadšenci kolem 1500 hodin a používali přitom z části i repliky dobových nástrojů.