„V náchodské nemocnici se skutečně odehrávají zcela zásadní věci. Po úterním nastěhovaní prvních pacientů na lůžkové oddělení se dnes uskuteční i první operace. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na stavbě a vybavení velké části nové nemocnice 3. tisíciletí v Náchodě podíleli,“ popřál radní pro zdravotnictví Královéhradec­kého kraje Zdeněk Fink bezproblémový provoz s pozitivním dopadem na široké okolí.

Stěhování náchodské ortopedie do třetího podlaží pavilonu J probíhalo na přelomu března a dubna. Jednalo se náročný přesun veškerého vybavení lůžkového oddělení a také jednoho ze dvou superaseptických operačních sálů. „Jsme rádi, že můžeme opět začít normálně pracovat. I když operační programy nebudou v první fázi ještě v plném objemu, tak doufám, že během několika týdnů se budeme moci vrátit k naší běžné činnosti, kterou jsme od října nemohli vykonávat,“ věří primář ortopedického oddělení Roman Umlauf.

Ve zlepšení covidové situace a postupný přesun dalších oddělení do nových budov doufá i ředitel nemocnice Jan Mach. Ortopedii bude následovat ve stěhování společně se zprovozněním sterilizace a dalších operačních sálů chirurgické oddělení, ORL a v dalším sledu pak gynekologicko-porodnické a dětské oddělení. „Před dalším stěhováním však potřebujeme uzavřít naši největší covidovou stanici, která čítá třicet lůžek na oddělení chirurgie, což může ještě jeden až dva týdny trvat,“ je si vědom ředitel ONN.

První etapa modernizace ONN za 1,4 miliardy korun začala v polovině roku 2018 a dokončená byla vloni v červenci. Základem modernizace byla výstavba dvou nových nemocničních objektů J a K. Cesta k nim byla ale dlouhá a klikatá. Rozsáhlá rekonstrukce ONN, která je historicky jednou z nejvýznamnějších investic Královéhradeckého kraje, byla poprvé avizována na jaře 2012 – tehdy za odhadovanou cenu 875 milionů korun. První tendr ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil a kraj ho nakonec v květnu následujícího roku ho zrušil. Podobný případ byl u druhého tendru, který kraj vypsal v červenci 2015. Třetí tendr zrušilo nové vedení kraje v prosinci 2017 z důvodu jeho nedůvěryhodnosti a následně vypsalo 1. srpna 2017 v pořadí čtvrtý tendr. Ten byl konečně úspěšný.

Včerejší transport nadměrného pacienta z paneláku přes balkon
Obézního pacienta snesli hasiči ze sedmého patra paneláku přes balkon po žebříku

I když ještě nově postavené pavilony jsou využívány zatím jen z malé části, krajští zastupitelé již rozhodli o podpoře další rozsáhlé modernizaci okresního zdravotnického zařízení a schválili financování projektové dokumentace II. etapy modernizace a dostavby ONN. „Během minulých čtyř let proběhla první část modernizace náchodské nemocnice a nyní hodláme pokračovat. Druhá etapa je klíčová pro dokončení celého projektu,“ má jasno hejtman Martin Červíček.

Obsahem druhé etapy modernizace náchodské nemocnice proto bude demolice pavilonu E, výstavba nového a následná adaptace stávajícího pavilonu D. Tímto způsobem se celý horní areál přestěhuje do dolního, takže dojde ke sjednocení a propojení všech provozů. Nemocnice tak bude moci fungovat v jediném kompaktním areálu a odpadnou například nákladné logistické problémy s převozem pacientů mezi areály. Díky snížení nákladů na personál a dopravu mezi odděleními by se ročně mohlo ušetřit až 34 milionů korun.

Předpokládané náklady na projektovou dokumentaci jsou 28 milionů korun bez DPH. „Cena zahrnuje náklady na vypracování studie a dalších stupňů projektové dokumentace pro vlastní výstavbu nového pavilonu E včetně demoličního výměru na stávající pavilon E. Dále cena zahrnuje projektovou dokumentaci rekonstrukce pavilonu D a náklady na autorský dozor v průběhu stavby,“ uvedl náměstek pro oblast investic Pavel Bulíček.

„Předpokládáme, že během následujících měsíců budeme vytvářet projektovou dokumentaci a hledat dodavatele stavebních prací, abychom v roce 2022 začali s dostavbou a rekonstrukcí,“ dodal hejtman, že záměrem kraje je mít hotovo do roku 2024.