V současné době stojí v Náchodě jediný parkovací dům v areálu nemocnice. Zatímco na sídlištích i ve středu města je zejména ve všední dny stále těžší najít místo. Nyní vedení města už disponuje studiemi dalších dvou míst, kde by se mělo dát lépe zaparkovat.
První by měly přijít na řadu dvoupatrové garáže s parkem na střeše v blízkosti základní školy a panelové zástavby podél Kostelecké ulice na sídlišti Plhov. Vyroste na současné parkovací ploše pro 85 aut a pojme zhruba dvojnásobek vozů.

Plhov je svým reliéfem terénně zajímavé údolí. „Myslím si, že do vysokopodlažní zástavby bytových domů se tam parkovací dům hodí. Velmi důležitý je prvek zeleně, blízko je koupaliště a rybník a terén tam s tokem Radechovky klesá. Napadlo nás toho i kvůli blízkosti školy využít,“ uvedl hradecký architekt a náchodský rodák Tomáš Vymetálek, který má podle svých slov k Náchodu velmi vřelý vztah a práce pro město je pro něho výzvou.
„Přišlo nám pěkné, že kromě pohodlnějšího parkování lidem umožníme pohled z oken na zelenou střešní terasu místo na asfalt a silnici,“ dodal.
Širší vztah k okolí ve své studii zohlednil a právě díky pozvolně klesajícímu terénu směrem od základní školy k budoucímu parkovacímu domu vznikl nápad využít jeho střechu jako park.
Terasa by měla sloužit lidem z Plhova i dětem ze školy a zároveň by měla přispět i ke zlepšení mikroklimatu, protože tam místo rozpáleného asfaltu bude zeleň. Co konkrétně na střeše bude, záleží i na komunikaci s lidmi, kteří tam žijí. „Herní prvky musejí mít klidový charakter. Nemělo by tam být nic, co vytváří hluk. Náš návrh je ideový, ale rádi bychom, aby tam děti například mohly v zimě sáňkovat,“ přiblížil architekt, který čerpal inspiraci u podobných staveb ve Skandinávii.
„Bude mít dřevěnou fasádu a zaoblené rohy. Reagujeme tak na to, že Plhov je přechodem z města do přírody, je tam krásná krajina. Myslím si, že to bude ojedinělá stavba,“ doplnil.

Sídliště při výjezdu z Náchoda směrem na Červený Kostelec patří k místům, kde parkovací místa scházejí nejvíce. Městu se tam sice nedávno podařilo vybudovat mezi paneláky 20 parkovacích stání, ale další kapacity již nemá.
„Nové plochy nejsme schopni vytvořit a jiná možnost, než parkovací dům nepřipadá v úvahu,“ potvrdil náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka, podle kterého bude radnice o parkovacím domě nejprve jednat s lidmi z okolí. Nejvíce se stavba dotkne nejbližšího panelového domu v ulici Příkopy.
„Bez setkání a diskuze s místními obyvateli to nepůjde. Předpokládám, že k tomu dojde ve druhé polovině letošního roku,“ odhaduje. Lidé v nižších patrech totiž přijdou o výhled, což může být nekomfortní. Na druhou stranu parkovací dům oddělí zástavbu od silnice. „Nechceme tam postavit obyčejnou betonovou stavbu, ale vizuální příjemný objekt, aby lidé nekoukali na holé zdi a auta. Pokud nebudou zásadní výhrady, případně najdeme kompromisy, zadáme projektovou dokumentaci do rozpočtu na příští rok,“ doplnil.
Reportér Deníku tak zkusil oslovit místní obyvatele. „Je pravda, že jinde v okolí není prostor, kde by mohl stát takový parkovací dům. Smysl by to mělo, protože s parkováním je to tady bída,“ uvažoval před nejbližším domem muž, který v něm žije od narození. „Do školy jsme to měli nejblíž ze všech,“ dodal.

Objekt s částečně podzemním parkováním a dvěma patry by měl přijít na zhruba 80 milionů korun. Stavět by se mohlo v roce 2025. O zpoplatnění parkování radnice neuvažuje.
„Uvidíme, jestli se podaří získat dotaci, anebo to budeme financovat z rozpočtu města. Placení parkovného nechceme, nikdy jsme to u nás nezaváděli. Chceme, aby tam lidé chtěli bydlet a měli možnost svá auta zaparkovat,“ uvedl Čtvrtečka.
Parkové parkoviště U Bílé růže
Další studie Tomáše Vymetálka se zabývá využitím parkoviště U Bílé růže v centru města. I tam by měla hrát jednu z hlavních rolí zeleň, včetně vzrostlých stromů. Projekt zahrnuje využití protiatomového krytu zvaného bunkr jako parkovacího domu pro místní obyvatele.
„Nyní to je v podstatě prašná plocha, na které se parkuje takzvaně na divoko, která potřebuje revitalizaci. Navrhli jsme parkoviště doplněné stromy a k tomu využijeme vedlejší budovu bunkru. Po úpravách může sloužit jako dvoupodlažní parkoviště,“ vysvětlil Vymetálek, podle kterého projekt výrazně přispěje ke zlepšení prostředí v centru Náchoda.
„Je to jedno z míst, které potřebuje po 30 letech novou krev. Myslím si, že celý prostor prokoukne a zlepší se tam i přístup lidí, kteří bydlí okolo. Projekt nového parkoviště by k tomu mohl přispět zejména zahradními úpravami a stromy. Skoro bych to nazval parkové parkoviště,“ dodal architekt.
Nevzhledná a neupravená plocha kousek od náchodského náměstí vadí místním obyvatelům i návštěvníkům města. „Je to tady neudržitelné. Na náměstí se v pracovní dny nedá zaparkovat, tady bývá také plno. Myslím si, že by lidé parkovací dům uvítali,“ uvedl při pohledu na parkoviště Václav Pokorný z Náchoda.

Podle Čtvrtečky chce radnice změny na parkovišti U Bílé růže projektově připravit v tomto volebním období. Přednost má ale sídliště Plhov. Je to pro město aktuálnější, protože se tam prý ve večerních hodinách nedá pořádně projet, řidiči tam krouží a hledají místo a složité je to tam i pro hasiče.
S parkovacím domem počítá i územní studie řešící novou čtvrť na místě bývalé továrny Tepna. Je možné, že tam nakonec vznikne ještě jeden. Zcela nové kapacity tam však nepřibydou, parkovat v nich budou obyvatelé postavených bytových domů.
Mizerná parkovací situace panuje i na sídlišti u nemocnice, kde město v posledních letech buduje nová stání, ale i tam již vyčerpává poslední volná místa. Podle místostarosty Čtvrtečky mohou krizi ve městě parkovací domy zmírnit, ale problémy ani v budoucnu nezmizí.
„Bohužel si nemyslím, že se tím úplně vyřeší. Právě nahoře u nemocnice se podařilo dosáhnout nějaké kapacity, ale už tam nezbývá další plocha,“ podotkl.